Dzień Myśli Braterskiej 2023 - jak świętują harcerze i harcerki?

Wiktoria Tobolewska
22/02/2023
~ 3 min czytania

Dzień Myśli Braterskiej to święto skautek i skautów na całym świecie. Tego dnia członkowie międzynarodowego ruchu skatowego są wdzięczni za jego istnienie. Jak ten dzień obchodzą harcerki i harcerze w Związku Harcerstwa Polskiego?

W tym roku Wydział Zagraniczny Głównej Kwatery ZHP zachęca drużyny i gromady do realizacji propozycji programowej WAGGGS „Nasz świat, nasza bezpieczna przyszłość. Środowisko i pokój”. Poprzez jej realizację członkowie ZHP dowiadują się, jak ludzie i zwierzęta współistnieją w jednym ekosystemie oraz zastanawiają się nad tym, co daje nam natura i jak działania człowieka zaburzają harmonię panującą w przyrodzie.

fot. ZHP/ Agnieszka Madetko-Kurczab

Dodatkowo harcerze i harcerki biorą udział w akcji łączenia drużyn, która umożliwia im doświadczenie członkostwa w międzynarodowym ruchu skautowym na własnej skórze.

Z kolei Bike Jamboree proponuje, aby ten dzień spędzić aktywnie na rowerze, włączając się w akcję „wyKRĘCONA lilijka” i przejechać swoim jednośladem rowerową trasę w kształcie lilijki harcerskiej.

Dzień Myśli Braterskiej w ZHP to okazja do spotkań, rozmów, zbiórek, podczas których harcerze i harcerki zawiązują wspólny krąg, aby połączyła ich braterska iskierka, która w tym dniu ma jeszcze większe znaczenie.

Z tej okazji Naczelniczka ZHP hm. Martyna Kowacka oraz Przewodniczący ZHP hm. Krzysztof Pater składają życzenia wszystkim partnerom, sojusznikom i sympatykom Związku Harcerstwa Polskiego.

Dzień Myśli Braterskiej to wspólne święto harcerek, skautek, harcerzy i skautów na całym świecie, które upamiętnia urodziny założycieli skautingu Roberta i Olave Baden-Powell. W tym dniu jako Związek Harcerstwa Polskiego myślimy nie tylko o osobach, które są częścią ruchu, ale także o naszych partnerach, którzy wspierają w nas w codziennej pracy wychowawczej i pomagają zdobywać młodym ludziom sprawności na całe życie. Z okazji obchodzonego na całym świecie Dnia Myśli Braterskiej, życzymy zuchowej radości rozświetlającej codzienność oraz prawdziwe harcerskich przygód, przynoszących przyjaciół i sprawności na całe życie. Mamy nadzieję, że nadal będziemy kroczyć wspólnym szlakiem, niosąc wartości braterstwa, pokoju, przyjaźni i służby na rzecz drugiego człowieka. Mówi się, że do wychowania dziecka potrzeba całej wioski. Cieszymy się, że z nami ją tworzycie i razem wspieramy młodych ludzi we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań.

Naczelniczka ZHP hm. Martyna Kowacka Przewodniczący ZHP hm. Krzysztof Pater

Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 100 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 12 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój
i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie.