Druhny i druhowie,

Bezpieczeństwo członków naszej organizacji oraz ich rodzin to nasz priorytet. Główna Kwatera ZHP na bieżąco analizuje sytuację pandemiczną w Polsce oraz komunikaty pochodzące z oficjalnych, rządowych źródeł. Jesteśmy w stałym kontakcie z właściwymi jednostkami rządowymi i specjalistami, szukając najlepszych rozwiązań w tej dynamicznie zmieniającej się sytuacji; rozwiązań nie tylko wpisujących się w aktualne zalecenia wydawane przez rząd Rzeczpospolitej Polskiej, ale przede wszystkim – gwarantujące prowadzenie harcerskich działań w sposób przemyślany i bezpieczny, nieprzerwanie i wszechstronnie wspierając tym samym zuchy i harcerzy.

W ostatnich dniach pandemia dała o sobie znać w sposób szczególnie niepokojący. Liczba przypadków zakażeń koronawirusem wzrosła do ponad 50 000 dziennie. W poczuciu odpowiedzialności za zdrowie i życie harcerek i harcerzy Główna Kwatera ZHP zaleca wszystkim jednostkom organizacyjnym:

1. Ponowne przejrzenie przyjętych zasad bezpieczeństwa w zakresie organizacji spotkań harcerskich i świadome przestrzeganie ich w sposób adekwatny do bieżącej lokalnej sytuacji pandemicznej,

Względem zbiórek zastępów, drużyn:

2. Przejście – tam, gdzie to możliwe – na tryb zbiórek niestacjonarnych, szczególnie w terenie, z postawieniem szczególnego nacisku na aktywności w zastępach/małych grupach,

3. Odbywanie wszelkich zbiórek i spotkań na świeżym powietrzu.

Względem kursów i innych form kształcenia:

4. Taki dobór form pracy, by zakładały one maksymalną pracę na świeżym powietrzu, w małych grupach, co pozwoli na zachowanie przeżyciowego charakteru kursu oraz wzajemności oddziaływań, podkreślenie roli systemu zastępowego w pracy drużyny kursowej oraz w praktyce uczyły świadomego i bezpiecznego prowadzenia harcerskich działań w sytuacji pandemicznej.

Względem Harcerskich Akcji Zimowych:

5. Organizację zaplanowanych form wypoczynku z dbałością o zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa, z wykorzystaniem jak najczęstszych zajęć w terenie i postawieniem na pracę systemem małych grup.

Na oficjalnej stronie www.zhp.pl/wracamy, znaleźć można najnowsze, na bieżąco aktualizowane informacje na temat obowiązujących obostrzeń.