Bezpieczni na obozach

ZHP
02/07/2022
~ 2 min czytania

Wszystkie obozy i kolonie ZHP są bezpieczne. W ostatnich nocach przez Polskę przeszłą fala nawałnic - to był trudny czas, ale instruktorki i instruktorzy ZHP, czasami decydując się na prewencyjne ewakuacje, zapewnili harcerkom i harcerzom bezpieczeństwo. Komendanci obozów na bieżąco pozostają w kontakcie ze służbami: strażą pożarną, policją, stacjami meteorologicznymi. Dzięki profesjonalizmowi instruktorów oraz dobrej współpracy ze służbami nikomu nic się nie stało, a harcerze i harcerki kontynuują swoją letnią przygodę.    

W związku ze zmieniającą się sytuacją pogodową w Polsce i coraz częściej występującymi wichurami i burzami, prosimy organizatorów wypoczynku, aby zwrócili szczególną uwagę na zabezpieczenie przestrzeni, w której przebywają uczestnicy np. stan techniczny namiotów, zabezpieczenie miejsc rozpalania ognia. Przypominamy o obowiązku zapoznawania się z prognozą pogody i ostrzeżeniami meteorologicznymi oraz hydrologicznymi dla miejsca lokalizacji obozu (np. za pośrednictwem aplikacji Regionalnego Systemu Ostrzegania RSO, serwisu pogodowego IMGW-PIB www.pogodynka.pl).

Zachęcamy także do zapoznania się z Protokołem uzgodnień w zakresie bezpieczeństwa na obozach harcerskich pod namiotami. W treści Protokołu znajdują się zarówno określone zadania organizatorów, jak i służb, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom obozów. Realizacja tych zadań jest obligatoryjna dla wszystkich obozów odbywających się pod namiotami. Ważnym dokumentem są również Wytyczne w zakresie ochrony przeciwpożarowej dla harcerskich obozów pod namiotami. Materiał ten został opracowany przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej i zawiera praktyczne wskazówki dotyczące m.in. zapobiegania pożarom i innym miejscowym zagrożeniom, postępowania na wypadek pożaru lub silnych podmuchów wiatru, rozpalania ognisk, wyposażania w podręczny sprzęt gaśniczy. Warto zapoznać się także z poradnikiem "Bezpieczeństwo w ZHP", który został zaktualizowany w czerwcu tego roku.