ZHP pomaga na granicy

ZHP
22/11/2021
~ 2 min czytania

W związku z ostatnimi wydarzeniami na granicy polsko-białoruskiej Związek Harcerstwa Polskiego uruchamia zbiórkę artykułów, z których zostaną przygotowane paczki zawierające niezbędne rzeczy, między innymi suchy prowiant, napoje czy okrycia termiczne dla wszystkich osób, które znalazły się po polskiej stronie. W tym rejonie znajdują się osoby potrzebujące natychmiastowej pomocy, często w stanie skrajnego wychłodzenia i wygłodzenia. Wobec trudnej sytuacji przebywających tam ludzi, w tym kobiet i dzieci, niezależnie od ich pochodzenia czy okoliczności przybycia, potrzebują wsparcia.

Oficjalne rozpoczęcie zbiórki poprzedziło spotkanie przedstawicieli Caritas i Związku Harcerstwa Polskiego zorganizowane w Białymstoku, w którym wzięli udział Dyrektor Caritas Diecezji Białostockiej ks. Jerzy Sęczek, Pełnomocnik Komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej ds. Ochrony Praw Człowieka i Równego Traktowania Marta Januszkiewicz, członek Głównej Kwatery ZHP ds. chorągwi hm. Tomasz Kujaczyński oraz komendant Chorągwi Białostockiej ZHP hm. Krzysztof Jakubowski.

Wspólnie przedyskutowano możliwości współpracy i podejmowania wspólnych działań w zakresie udzielenia wsparcia i włączenia się Związku Harcerstwa Polskiego w ogólnopolską akcję pomocy migrantom prowadzoną przez Caritas Polska. Zebrane środki posłużą m.in. do przygotowania pakietów Helps Pack, które za pośrednictwem koordynujących pomoc na miejscu Caritas Polska, Caritas Diecezji Białostockiej i Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zostaną przekazane migrantom oraz będą wsparciem dla funkcjonariuszy w realizowanych czynnościach służbowych.

Najważniejszym produktem jest obecnie woda niegazowana w małych butelkach, jak również pieczywo chrupkie, pasztety drobiowe lub konserwy rybne i inne bez zawartości wieprzowiny.

Dary będą zbierane w punktach zorganizowanych na terenach poszczególnych chorągwi. Stamtąd zostaną przewiezione do wskazywanych na bieżąco miejsc na Podlasiu.