Wszyscy bezpieczni: kolejna trudna noc za nami

Martyna Kowacka
15/07/2021
~ 2 min czytania

Za nami kolejna trudna noc. Ewakuowanych zostało wiele obozów. Wszyscy uczestnicy Harcerskiej Akcji Letniej ZHP są bezpieczni. Dzięki profesjonalizmowi instruktorów oraz dobrej współpracy ze służbami nikomu nic się nie stało.  Komendanci obozów na bieżąco pozostają w kontakcie ze służbami: strażą pożarną, policją, stacjami meteorologicznymi.

W związku ze zmieniającą się sytuacją pogodową w Polsce i coraz częściej występującymi wichurami, prosimy organizatorów wypoczynku, aby zwrócili szczególną uwagę na zabezpieczenie przestrzeni, w której przebywają uczestnicy np. stan techniczny namiotów, zabezpieczenie miejsc rozpalania ognia. Przypominamy o obowiązku codziennego zapoznawania się z prognozą pogody i ostrzeżeniami meteorologicznymi oraz hydrologicznymi dla miejsca lokalizacji obozu (np. za pośrednictwem aplikacji Regionalnego Systemu Ostrzegania RSO, serwisu pogodowego IMGW-PIB www.pogodynka.pl). 

Zachęcamy także do zapoznania się z nowelizacją Protokołu uzgodnień w zakresie bezpieczeństwa na obozach harcerskich pod namiotami. W treści Protokołu znajdują się zarówno określone zadania organizatorów, jak i służb, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom obozów. Realizacja tych zadań jest obligatoryjna dla wszystkich obozów odbywających się pod namiotami. Ważnym dokumentem są również Wytyczne w zakresie ochrony przeciwpożarowej dla harcerskich obozów pod namiotami. Materiał ten został opracowany przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej i zawiera praktyczne wskazówki dotyczące m.in. zapobiegania pożarom i innym miejscowym zagrożeniom, postępowania na wypadek pożaru lub silnych podmuchów wiatru, rozpalania ognisk, wyposażania w podręczny sprzęt gaśniczy.