Spotkanie Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej i m.st. Warszawy z Powstańcami Warszawskimi

ZHP
03/08/2021
~ 2 min czytania

30 lipca 2021 r. Naczelnik ZHP hm. Grzegorz Woźniak wraz z zastępcą Naczelnika hm. Małgorzatą Siedlecką wzięli udział w spotkaniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego z Powstańcami Warszawskimi w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. 

- Jest zawsze dla mnie ogromnym zaszczytem być tutaj z Państwem, móc uściskać te drogie wspaniałe dłonie, i móc wręczyć odznaczenia państwowe Powstańcom - podkreślił Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z Powstańcami Warszawskimi.

- Dzięki Wam Warszawa ma wpisane w swoje DNA to, że zawsze podnosi się z jakichkolwiek problemów. Jest twarda jak Wy, dumna tak jak Wy. Warszawa wygląda tak dzięki Wam. Bo nigdy nie straciła nadziei. Skazywano ja na niebyt, a ona istniała. To dzięki Wam jest stolicą - mówił Rafał Trzaskowski.

Przemówienia wygłosili również dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski; prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK, Leszek Żukowski; wiceprezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich, Halina Jędrzejewska.

- Wciąż stawiamy sobie pytanie, co możemy zrobić, żeby nie dopuścić do tego, by historia się powtórzyła. Zbrojny konflikt, agresja, wszelka przemoc mają wiele źródeł, ale być może ich prapoczątek zarysowuje się w braku szacunku wobec drugiego człowieka. Szacunek nie musi angażować emocji, nie wymaga przyznawania racji, zgadzania się we wszystkim. Szacunek to postawa otwartości, świadomości równowartości istnienia drugiego człowieka, bezwzględne poszanowanie jego wolności – powiedziała Komendantka Chorągwi Stołecznej Związku Harcerstwa Polskiego, hm. Paulina Gajownik.