Odsłonięcie tablicy poświęconej Druhowi harcmistrzowi Stanisławowi Peszyńskiemu

ZHP
06/08/2021
~ 2 min czytania

W dniu 6 sierpnia 2021r. odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej druhowi harcmistrzowi Stanisławowi Peszyńskiemu. Tablicę wspólnie odsłonili prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma, naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego hm. Grzegorz Woźniak, przewodniczący Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej hm. Grzegorz Nowik i marszałek senior Antoni Macierewicz.

Odsłonięcie poprzedziła konferencja prasowa w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia, gdzie zaprezentowano historię pierwszych dni Powstania i sylwetkę hm. Peszyńskiego.

Stanisław Peszyński od najmłodszych lat był związany z harcerstwem w swoim rodzinnym Kijowie, gdzie pełnił funkcję zastępowego w 2 Kijowskiej Drużynie Harcerskiej. Po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości rodzina Peszyńskich przeprowadziła się do Warszawy. Stanisław był drużynowym 13 WDH, a następnie hufcowym, działał też w strukturach Warszawskiej Chorągwi Harcerzy, gdzie pełnił funkcję kierownika drużyn stołecznych.

W 1921r. został wpisany na listę adwokatów warszawskich. W okresie okupacji współpracował z Delegatami Rządu na Kraj (z dwoma kolejnymi) – Janem Piekałkiewiczem oraz wicepremierem Janem Stanisławem Jankowskim. Pełni jednocześnie rolę szefa Sekcji Kontroli w Delegaturze Rządu na Kraj, stając się w ten sposób prezesem Najwyższej Izby Kontroli w Polskim Państwie Podziemnym. 

W dniu 6 sierpnia 1944 r. Niemcy wchodzili do mieszkań, między pl. Zbawiciela a pl. Konstytucji, wypędzali ludzi na ulicę. Stanisław Peszyński wraz z innymi został rozstrzelany w Szkole Podchorążych.