Międzynarodowy szczyt młodzieżowy - Global Youth Summit

Maja Pawińska
27/04/2021
~ 2 min czytania

W ubiegły weekend odbył się międzynarodowy szczyt młodzieżowy - Global Youth Summit - zorganizowany przez Wielką Szóstkę organizacji młodzieżowych. Jej członkami są WOSM, WAGGGS, IFRC, World YMCA, World YWCA i The Duke of Edinburgh’s Award. Szczyt jest częścią akcji Global Youth Mobilization, której celem jest wspomaganie młodych ludzi, zwanych przez twórców “generation disrupted”, czyli pokoleniem, któremu przeszkodziła pandemia. Największy nacisk położony został na odbudowę społeczności i zminimalizowanie skutków pandemii COVID-19.


W szczycie wzięły udział reprezentacje ze 152 krajów, a ich członkowie mieli okazję skorzystać z ponad 70 godzin warsztatów, prowadzonych przez ponad 200 wykładowców i aktywistów. Całe przedsięwzięcie jest też wspierane przez 16 rządów światowych i organizacji działających w ramach ONZ.

Związek Harcerstwa Polskiego reprezentowała komisarka zagraniczna hm. Monika Dreik oraz druhny pwd. Agata Cybulska z Hufca Gdańsk-Wrzeszcz-Oliwa, Maria Ressel z Hufca Wrocław, phm. Joanna Sobczyk z Hufca Lublin i pwd. Zofia Stroińska z Hufca Poznań Nowe Miasto.


Wszystkie prelekcje, spotkania i warsztaty mające miejsce podczas szczytu obracały się wokół 4 głównych tematów: odbudowania nadszarpniętego systemu edukacji, tworzenia nowych bezpiecznych społeczności, promowania zdrowia i dbania o swoje samopoczucie oraz odnalezienia się na odmienionym rynku pracy.

Nie tylko na rozmowach się skończyło! Global Youth Mobilization przede wszystkim jest akcją oferującą środki na pracę w czterech wyróżnionych obszarach. Otwarty został system aplikowania o grant, którego kwota waha się między 500 a 5 000 dolarów. GYM zachęca wszystkich młodych ludzi w wieku 14-30 lat do wysyłania pomysłów na działania w zakresie lokalnych społeczności.


Więcej informacji znajduje się tutaj.