Komunikat GK ZHP dotyczący sytuacji epidemicznej

ZHP
10/11/2021
~ 2 min czytania

Druhny i Druhowie,

ostatnie dni przynoszą niepokojące informacje o znacznym wzroście liczby nowych zachorowań na Covid -19 dlatego w trosce o zdrowie zuchów, harcerzy i instruktorów przypominamy o obowiązku przestrzegania aktualnych wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS).

Prosimy o zachowanie maksymalnych środków ostrożności podczas zbiórek gromad, drużyn, zastępów, organizacji form kształcenia oraz innych form pracy harcerskiej.

Zalecamy, aby - w miarę możliwości - większość spotkań odbywała się na zewnątrz, w małych grupach (zastępy), a ich forma była dostosowana do bieżącej sytuacji. Przypominamy również o konieczności zachowania dystansu społecznego, zakrywania ust i nosa oraz dbania o higienę – regularne mycie rąk i dezynfekcja.

Dla wspólnego bezpieczeństwa prosimy, aby harcerki i harcerze oraz instruktorki i instruktorzy, którzy źle się czują lub są przeziębieni nie brali udziału w zbiórkach lub innych spotkaniach.

Wszyscy widzimy, że sytuacja epidemiologiczna wokół nas przestaje być bezpieczna, dlatego szczególnie prosimy, aby bardzo rygorystycznie przestrzegać podstawowych zasad i zaleceń dotyczących podstawowej higieny w profilaktyce COVID-19. Prosimy też o przekazanie ich swoim komendantom hufców, instruktorom i środowiskom harcerskim.

W procesie wygaszenia epidemii szczególną rolę odgrywają szczepienia i o tym również musimy pamiętać. Zaszczepienie się przeciw COVID-19 pozwoli na uniknięcie zachorowania na tę chorobę, bądź na łagodniejsze jej przejście. I właśnie dbałość o bezpieczeństwo naszych zuchów, harcerzy i instruktorów powinna być w tym trudnym czasie jednym z filarów naszych harcerskich działań.

Z uwagą przyglądamy się sytuacji i monitorujemy ją na bieżąco. W kolejnych komunikatach będziemy informować o formach organizacji najbliższych przedsięwzięć programowych i kształceniowych.

Aktualne informacje i zalecenia władz państwowych publikowane są na stronie internetowej:

www.gov.pl/koronawirus/