Dzień Myśli Braterskiej - największe, skautowe święto

Maja Pawińska
22/02/2021
~ 2 min czytania

Dzień Myśli Braterskiej to wspólne święto harcerek, harcerzy, skautek i skautów na całym świecie. Rodzina skautowa łączy prawie 60 milionów ludzi. Jesteśmy bardzo różnorodni, ale działamy razem, działamy odważnie na rzecz pokoju.

Przezwyciężając trudności dnia codziennego, pracujemy, we wzajemnej przyjaźni i szacunku, na rzecz kolejnych pokoleń.

Życzymy harcerkom, harcerzom oraz sympatykom harcerstwa, aby dzielili się pozytywnymi emocjami, byli otwarci na drugiego człowieka i zmieniali świat na lepszy.

Czuwaj!

Przewodniczący ZHP hm. Dariusz Supeł
Zastępca Naczelniczki ZHP hm. Karol Gzyl

____________________________________________________

Kochane Zuchy, Druhny i Druhowie,

Dzień Myśli Braterskiej to święto radości. 22 lutego obchodzimy urodziny założycieli skautingu, sir Roberta Baden-Powella i jego żony Olave. Urodziny zawsze są czasem pogodnym, który chcemy spędzać z najbliższymi i przyjaciółmi. Tak też powinno być w Dniu Myśli Braterskiej.

Kiedy w 1926 roku skautki po raz pierwszy obchodziły Dzień Myśli Braterskiej, nie wiedziały, że ten pomysł zostanie tak dobrze odebrany ani tym bardziej, że przetrwa prawie 100 lat. Wkrótce jednak dołączyli do nich skauci i idea braterstwa, przyjaźni i pokoju coraz mocniej wrastała w skautowe serca.

Dziś każdemu z Was, Kochani, życzę, abyście spędzili ten dzień w gronie swoich najbliższych, harcerskich przyjaciół; w gronie szóstek, zastępów, komend. Wciąż trwająca pandemia wymusza kameralne zbiórki, ale dla nas, harcerzy, działanie zastępami jest istotą skautowego ruchu. Spotykając się zastępami, połączcie się jednak myślami z harcerzami z innych zastępów i drużyn, innych organizacji harcerskich i skautowych w Polsce, a także z milionami skautek i skautów na całym świecie. Wszyscy spędzamy ten dzień podobnie. Zapewne tego dnia ich myśli również będą z Wami.

Braterstwo to nie jest jednomyślność, a ciągła życzliwość dla drugiego człowieka. To bliskość, wspólnota, przyjaźń, solidarność, koleżeństwo. Tak wiele wartości kryje się w tym jednym słowie. Chrońmy je i nieśmy przez życie. Dzięki niemu nigdy nie będziemy sami. Dzięki niemu nikt obok nas nigdy nie będzie sam.

Czuwaj!

hm. Dariusz Supeł
Przewodniczący Związku Harcerstwa Polskiego