31 lipca 2021 r. Naczelnik ZHP hm. Grzegorz Woźniak, wiceprzewodnicząca ZHP hm. Dorota Całka, Komendantka Chorągwi Stołecznej ZHP hm. Paulina Gajownik oraz Naczelny Kapelan ZHP hm. Wojciech Jurkowski uczestniczyli w eucharystii na stołecznym placu Krasińskim przed pomnikiem Powstania Warszawskiego.

Mszy przewodniczył administrator apostolski Ordynariatu Polowego abp Józef Guzdek.

W liturgii wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, uczestnicy Powstania Warszawskiego, przedstawiciele organizacji kombatanckich oraz harcerze.

– Trzeba zwycięstwa nie tylko na wojnie, ale i nad wojną; gdy Niemcy zgotowali piekło mieszkańcom walczącej Warszawy, nie zabrakło ludzi, którzy do końca pozostali wierni prawu miłości – nawet miłości nieprzyjaciół. […] To pozwala wierzyć, że nawet w krańcowo trudnych warunkach próby i prześladowań, można zachować się godnie i ocalić swoje człowieczeństwo – mówił abp Józef Guzdek.

Uroczystości zakończył Apel Pamięci i złożenie wiązanek kwiatów przed pomnikiem Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli.(PAP)

DSC07004 Easy Resize.com
DSC06993 Easy Resize.com