77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego: uroczystości na Placu Krasińskich w Warszawie

ZHP
03/08/2021
~ 2 min czytania

31 lipca 2021 r. Naczelnik ZHP hm. Grzegorz Woźniak, wiceprzewodnicząca ZHP hm. Dorota Całka, Komendantka Chorągwi Stołecznej ZHP hm. Paulina Gajownik oraz Naczelny Kapelan ZHP hm. Wojciech Jurkowski uczestniczyli w eucharystii na stołecznym placu Krasińskim przed pomnikiem Powstania Warszawskiego.

Mszy przewodniczył administrator apostolski Ordynariatu Polowego abp Józef Guzdek.

W liturgii wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, uczestnicy Powstania Warszawskiego, przedstawiciele organizacji kombatanckich oraz harcerze.

- Trzeba zwycięstwa nie tylko na wojnie, ale i nad wojną; gdy Niemcy zgotowali piekło mieszkańcom walczącej Warszawy, nie zabrakło ludzi, którzy do końca pozostali wierni prawu miłości – nawet miłości nieprzyjaciół. […] To pozwala wierzyć, że nawet w krańcowo trudnych warunkach próby i prześladowań, można zachować się godnie i ocalić swoje człowieczeństwo – mówił abp Józef Guzdek.

Uroczystości zakończył Apel Pamięci i złożenie wiązanek kwiatów przed pomnikiem Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli.(PAP)