101. rocznica obrony Płocka

ZHP
19/08/2021
~ 3 min czytania
fot. RToczek/MH

18 sierpnia 2021 r. w 101. rocznicę odparcia ataku armii bolszewickiej na Płock i w 100. rocznicę odznaczenia miasta Krzyżem Walecznych przez marszałka Józefa Piłsudskiego na Cmentarzu Garnizonowym uczczono pamięć poległych obrońców. 

W uroczystościach wzięli udział Naczelnik ZHP hm. Grzegorz Woźniak, członek GK ZHP hm. Piotr Stanisławski oraz Komendant Chorągwi Mazowieckiej ZHP im. Wł. Broniewskiego hm. Cezary Supeł. 

Warty honorowe wystawili m.in.: 64. Batalion Lekkiej Piechoty z 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz płoccy harcerze. 

Obecny na uroczystościach naczelnik ZHP hm. Grzegorz Woźniak, pochodzący z Płocka, wspominał, że uczęszczając w tym mieście do szkoły podstawowej należał do gromady zuchowej noszącej imię "Płockie Orlęta", która m.in. opiekowała się grobami na Cmentarzu Garnizonowym. "Tak naprawdę w Płocku dorastało się w etosie obrońców miasta" – podkreślił. Przypominając obrońców Płocka z sierpnia 1920 r., w tym najmłodszych - harcerzy, mówił, iż dla współczesnych, zwłaszcza młodych ludzi, "powinni to być bohaterowie każdego czasu". (PAP)

Po Apelu Poległych na grobach zapalono znicze, a przy pamiątkowej płycie poświęconej poległym złożono kwiaty.

Więcej przeczytasz tutaj:

Uroczystości na cmentarzu garnizonowym, a wieczorem Piknik z Piłsudskim 

Rocznica obrony Płocka w 1920

Płock uczcił pamięć poległych w obronie miasta przed armią bolszewicką w 1920 r.

Płock: uczczono pamięć poległych w obronie miasta przed armią bolszewicką w 1920 r

101. rocznica obrony Płocka w 1920 r.

***

Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920 kojarzona jest przede wszystkim z Bitwą Warszawską. 

18 sierpnia 1920 roku zaczął się w Płocku kontratak żołnierzy Wojska Polskiego, którzy 19 sierpnia wyparli z miasta bolszewików. Obrona miasta na tle innych bitew wyróżniała się tym, że rozgrywała się na lądzie, wodzie i w powietrzu. Jej specyfiką był liczny udział ludności cywilnej w pomocy dla walczących żołnierzy oraz jej bezpośrednie uczestnictwo w walkach. Za tę postawę najbardziej wyróżniający się cywile otrzymali nadane przez Naczelnika Państwa Krzyże Walecznych, podobnie jak miasto Płock. 

W II Rzeczypospolitej tylko dwa polskie miasta zostały wyróżnione odznaczeniami wojskowymi: Płock – Krzyżem Walecznych i Lwów – orderem Virtuti Militari.

Wydarzenia te należały do najważniejszych w dziejach Płocka w XX wieku.

Fot. Dariusz Ossowski/Tygodnik Płocki
Fot. Nowy.Plock.EU
Fot. Dariusz Ossowski/Tygodnik Płocki
Fot. Dariusz Ossowski/Tygodnik Płocki