We wtorek 28 lipca, o godzinie 20.00 – w dniu, w którym miało się rozpocząć Europejskie Jamboree 2020, na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku zapłonie wyjątkowe ognisko – Virtual Campfire. Wszystko po to, aby pokazać, że nadzieja na wspólne spotkanie tysięcy młodych ludzi nie zgasła, a jedynie przesunęła się o rok. W spotkaniu, wirtualnie, wezmą udział skauci i przewodniczki z całego świata.

Wydarzenie będzie multimedialnym spektaklem, który przybierze formę ogniska. Dzięki telebimom i transmisji live na portalach społecznościowych Europejskiego Jamboree iskra z Gdańska dotrze do wszystkich, którzy planowali wziąć udział w Jamboree lub je odwiedzić. Warto podkreślić, że przed wybuchem pandemii COVID-19 do udziału w Jamboree w Gdańsku zarejestrowały się delegacje ponad 80 związków skautowych z całego świata, łącznie 22 500 osób.

ej2020 campfire facebook cover 1

Sztafeta ognia, która swój koniec będzie miała na Wyspie Sobieszewskiej, to symbol naszych harcerskich wartości, które są takie same na całym świecie. Mimo że wydarzenie przesunęło się o rok, chcemy zaznaczyć, że motyw przewodni „ACT! Działaj!” jest dzisiaj jeszcze bardziej aktualny. Dzięki pandemii nauczyliśmy się, że obecność – nawet wirtualna – jest bardzo ważna, dlatego chcemy świętować i być razem w tym dniu. Wierzymy, że za rok spotkamy się na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku.

Bądź zmianą

Podczas globalnego ogniska skauci będą rozmawiać przede wszystkim o tym, jakich zmian dokonali w swoich lokalnych środowiskach. Oprócz młodzieży skupionej wokół ogniska na Wyspie Sobieszewskiej, połączymy się także ze skautami i przewodniczkami z Afryki, Ameryki Południowej i reprezentantką WWF Polska. Spotkanie ma być miejscem, w którym skauci z całego świata zainspirują się do aktywnego wprowadzania w życie hasła Myśl globalnie, działaj lokalnie.

European Jamboree o rok później

W wakacje 2020 roku na Wyspie Sobieszewskiej mieli spotkać się skauci i przewodniczki z całego świata, jednak ze względu na pandemię związaną z koronawirusem wydarzenie zostało przeniesione o rok. Przez kilkanaście dni nastolatkowie będą zdawali egzamin z postaw braterstwa, które nie zna ograniczeń politycznych czy kulturowych. Fundamentalnym założeniem Europejskiego Jamboree jest spotkanie ludzi, którzy są skupieni wokół wspólnego celu – budowania lepszego świata.

Ponad podziałami

Europejskie Jamboree 2020+1 w Gdańsku będzie imprezą wyjątkową. Związek Harcerstwa Polskiego jest bowiem gospodarzem pierwszego w historii światowego skautingu Jamboree organizowanego wspólnie przez WOSM (Światową Organizację Ruchu Skautowego) i WAGGGS (Światowe Stowarzyszenie Przewodniczek i Skautek). Wydarzenie powróci do Europy po 16 latach, aby harcerze i harcerki wraz ze skautkami i skautkami z innych organizacji skautowych przeżyli przygodę swojego życia.

[su_button url=”https://www.youtube.com/watch?v=G-6RcR9bp8w” target=”blank” style=”flat” background=”#8db125″ color=”#ffffff” size=”9″ center=”yes” radius=”5″ icon=”icon: youtube-play” icon_color=”#ffffff” text_shadow=”0px 0px 0px #000000″ rel=”lightbox”]Oglądaj transmisję[/su_button]