Widzimy, że obecna sytuacja zmusza wiele naszych organizacji członkowskich do podejmowania działań, które są odpowiedzią na obecność COVID-19. Cieszymy się, że nasi członkowie wprowadzają w życie zasady rozsądku i bezpieczeństwa, że dochowują wierności wspólnym wartościom skautowym, które nakazują chronić innych i pomagać im wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe. Często jest to trudne, ponieważ wiele ciężkiej pracy i przygotowań włożyliście w przedsięwzięcia, które są obecnie anulowane lub odkładane w czasie. Zachęcamy, żebyście nadal stosowali się do zaleceń służby zdrowia w waszych krajach i byli liderami, jeśli chodzi o ich wdrażanie.

Obserwujemy liczne przykłady organizacji członkowskich WAGGGS i WOSM, które niosą pomoc w środowiskach lokalnych, pełnią służbę, planują zajęcia wirtualne i przyczyniają się do upowszechniania oficjalnych komunikatów władz i instytucji państwowych. Pragniemy wyrazić wdzięczność za waszą pracę i poświęcenie.

W tych trudnych dniach nie zapominajcie, że jesteście częścią międzynarodowego ruchu, że w całej Europie i w całym świecie macie przyjaciół, którzy was wspierają. Niech będą dla was inspiracją słowa, które Olave Baden-Powell w roku 1973 skierowała w swoim ostatnim liście do skautek i skautów: Ufam, że nadal będziecie w pełni korzystać z systemu wychowania oferowanego przez nasz ruch, podtrzymując radość i przyjaźnie zawarte podczas zbiórek i obozów (…). W ten sposób nie tylko rozwiniecie się fizycznie, umysłowo i duchowo, ale wpłyniecie na życie otaczających was ludzi, czyniąc to, co honorowe, właściwe i mądre, a także szerząc życzliwe myśli i uczynki, dzięki czemu przyczynicie się do przezwyciężenia wszelkich problemów i pomożecie uczynić świat szczęśliwszym i lepszym miejscem do życia.

Jako wasz Europejski Komitet WAGGGS i Europejski Komitet WOSM zachęcamy was, żebyście nadal właśnie to czynili: okazywali sobie życzliwość i solidarność, chronili siebie nawzajem i pielęgnowali międzynarodową przyjaźń, która jest nam dana dzięki skautingowi. Bądźcie kreatywni i dzielcie się duchem skautowym wirtualnie.

Ze skatowym pozdrowieniem,

Komitet Europejski WAGGGS i Komitet Europejski WOSM