Z okazji Dnia Myśli Braterskiej wszyscy drużynowi w Polsce otrzymają segregator z materiałami do pracy z jednostką. Każdy drużynowy w ZHP powinien otrzymać segregator oraz pakiet materiałów właściwy dla metodyki, którą pracuje.

  • „Polityka ochrony bezpieczeństwa dzieci w Związku Harcerstwa Polskiego” – Tekst załącznika do Uchwały GK ZHP nr 111/2020 z dn. 13.01.2020 r. w sprawie Polityki ochrony bezpieczeństwa dzieci. Tekst względem poprzedniej uchwały poszerzony jest o procedurę interwencji wobec uzyskania informacji o prawdopodobieństwie skrzywdzenia.
    dla kogo: dla wszystkich
  • „Poradnik o planowaniu działania wychowawczego” – autorka Lucyna Czechowska – Głównym celem poradnika jest zapewnienie realizacji Misji ZHP przy pomocy metody harcerskiej na każdym etapie programowania pracy gromady/drużyny/kręgu. Zawiera on zasady i praktyczne rozwiązania sprzyjające doskonaleniu umiejętności planowania, w tym odniesienia do źródeł, które dodatkowo rozwijają poszczególne wątki. Przesłanie: celem wszystkiego, co znajdzie się w programie pracy jednostki musi być wychowanie.
    dla kogo: dla wszystkich
  • „Sprawdź się – narzędzie do ewaluacji pracy gromady/drużyny” – redaktorka Agata Erhardt-Wojciechowska – „Sprawdź się” to adaptacja narzędzia skautów holenderskich „Power up your game”. Gra w prosty i przyjemny sposób pomaga grupom harcerskim (zastępom, drużynom, kadrze/radzie drużyny) ewaluować działania w obszarach: ja w gromadzie/drużynie, gromada i szóstki/drużyna i zastęp, system małych grup, program, rodzice, kadra drużyny/rada drużyny/zastęp zastępowych – kadra, harcówka i materiały.
    dla kogo: dla wszystkich
  • „Zabawy teatralne. Poradnik teatru zuchowego” – redaktor Rafał Derkacz – Pedagogika teatru – ukazanie przez autora jak wiele postaw kształci teatr, a przede wszystkim jak ważną funkcję może on pełnić w pracy wychowawczej. Poradnik jest zbiorem doświadczeń redaktora zuchowca oraz wielu instruktorów pracujących od lat z dziećmi.
    dla kogo: dla drużynowych gromad zuchowych
  • „Nic nie zastąpi zastępów – poradnik dla drużynowego” – redaktorzy Lucyna Czechowska i Łukasz Kochowski – Poradnik dla drużynowych o pracy z systemem zastępowym w drużynach harcerskich, starszoharcerskich i wielopoziomowych. Publikacja została stworzona z intencją promowania i wspierania funkcjonowania systemu zastępowego poprzez udzielenie odpowiedzi na pytania: dlaczego ten element metody harcerskiej jest tak istotny i jak się nim dobrze posługiwać? Jego myślą przewodnią jest zdanie: Bez zastępów nie ma harcerstwa, a bez samodzielnych zbiórek nie ma zastępów!
    dla kogo: dla drużynowych drużyn harcerskich i starszoharcerskich
  • „Służba – praktyczny poradnik” – tłumaczenia i adaptacja Aleksandra Berner– Materiał został opracowany na podstawie doświadczeń duńskich organizacji skautowych. Poradnik podzielony jest na dwie główne części – opis modelu Design for Change, opracowanego na podstawie metodologii Design Thinking, pozwalającego harcerzom odkryć inspiracje do działań i pokazującego, jak przekuć je w profesjonalne projekty. Druga część to zbiór pomysłów na zajęcia dla drużyn i zastępów, dzięki którym mogą nauczyć się, jak pracować w zespołach projektowych i realizować wybrane przez siebie idee i pomysły na służbę.
    dla kogo: dla drużynowych drużyn harcerskich, starszoharcerskich i wędrowniczych

Drużynowi, czekajcie na swój segregator! Już niedługo trafi do hufca, a później do Was!