22 lutego harcerki i harcerze na całym świecie świętują Dzień Myśli Braterskiej. Ta data przypomina im o więzi braterstwa i przyjaźni, która łączy wszystkie skautki i wszystkich niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, czy wyznania. Harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego swoimi działaniami włączą się w świętowanie tego wyjątkowego dnia.

Dzień Myśli Braterskiej (World Thinking Day) przypada w rocznicę urodzin założycieli skautingu Roberta i Olave Baden-Powellów. To dzięki parze Naczelnych Skautów, młodzież i dorośli skupieni wokół ruchów skautowych, od ponad stu lat szerzą ideę braterstwa i wpierają się w zdobywaniu nowych umiejętności.

Aby celebrować ten dzień harcerki i harcerze w swoich drużynach i środowiskach spotykają się na kominkach, ogniskach, rajdach, czy biwakach. Wspólnie łączą się myślami ze swoimi braćmi i siostrami z innych krajów.

Tradycją stało się już spotkanie przedstawicieli organizacji harcerskich objętych Honorowym Protektoratem Prezydenta RP z  Prezydentem RP. 22 lutego harcerki i harcerze ZHP gościć będą w Pałacu Prezydenckim, gdzie Prezydent RP Andrzej Duda wręczy Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości instruktorkom i instruktorom ZHP, a także rozpali wspólne, harcerskie ognisko. Spotkanie będzie można oglądać na stronie internetowej.

Ponad 140 drużynowych (z 237 wyróżnionych) odbierze w niedzielę List Pochwalny Naczelniczki ZHP z rąk hm. Anny Nowosad. Gala Dnia Myśli Braterskiej, która odbędzie się w 23 lutego Warszawie, jest wydarzeniem przygotowanym specjalnie dla wyróżnionych drużynowych. Gala DMB będzie transmitowana na żywo na YouTube przez harcerską telewizję ZHP360. Przebieg Gali będzie można śledzić także na wydarzeniu na Facebooku.

Zwieńczeniem świętowania Dnia Myśli Braterskiej będzie msza święta z okazji uroczystości bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Wspólna modlitwa organizacji harcerskich odbędzie się 23 lutego o godzinie 13.00 w Katedrze Wojska Polskiego w Warszawie.

Z okazji Dnia Myśli Braterskiej, wszystkim harcerkom i harcerzom życzymy wielu wspaniałych przygód, wyjątkowych ludzi wokół siebie i ciągłej chęci do rozwoju siebie i swoich umiejętności. Zachęcamy także do włączenia się w świętowanie tego wyjątkowego dnia.