Spotkanie zespołu przygotowującego podsumowanie Współzawodnictwa o Proporzec Leonida Teligi

ZHP
07/09/2020
~ 2 min czytania
fot. Kamil Jasiński

W dniach 28-30 sierpnia 2020 roku w OSW ZHP Perkoz odbyło się pierwsze spotkanie zespołu przygotowującego podsumowanie Współzawodnictwa o Proporzec Leonida Teligi, które odbędzie się w październiku 2021 roku.

W czasie spotkania członkowie Wydziału Wychowania Wodnego GK ZHP dokonali zwiadu terenowego po jezierze Plusznym oraz w otoczeniu OSW ZHP Perkoz, gdzie zostanie rozegranych większość konkurencji w czasie podsumowania współzawodnictwa. Zespół sprawdził także sprzęt wodny ośrodka: jachty typ DZ, Omega, Optymist i Fusion, będące w dyspozycji ośrodka oraz jednostki wiosłowe: kajaki polietylenowe i kanadyjki. W czasie spotkania została opracowana koncepcja wydarzenia oraz zarys głównych konkurencji.

Współzawodnictwo o Proporzec Leonida Teligi zainauguruje po 20-letniej przerwie w październiku 2020 roku, a zostanie podsumowane w październiku 2021 roku w Perkozie spotkaniem najlepszych drużyn.

Data październikowa nie jest wybrana przypadkowo. 4 października 1969 roku Kapitan Leonid Teliga przekazał naczelnikowi ZHP pamiątkowy proporzec Zastępu Niedźwiedzi z 1928 roku, którego Leonid Teliga był zastępowym w Grodzisku Mazowieckim. Proporzec ten towarzyszył mu później w jego samotnym rejsie dookoła świata od 25 stycznia 1967 r. do 30 kwietnia 1969 r. na jachcie OPTY .

Obecnie proporzec Zastępu Niedźwiedzi, zwany Proporcem Leonida Teligi, stanowi element głównego żagla pięknego modelu jachtu morskiego. Model jachtu wraz z proporcem są nagrodą przechodnią, przekazywaną co roku przez wiele lat zwycięskiej drużynie w konkursie o tytuł najlepszej harcerskiej drużyny wodnej i żeglarskiej. W chwili obecnej trofeum to pozostaje we władaniu 6. Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej z Rybnika.

Wraz ze wznowieniem współzawodnictwa o Proporzec Leonida Teligi planowane jest wykonanie kopii modelu żaglowca i proporca oraz przekazanie oryginalnej nagrody do Muzeum Harcerstwa. Najlepsza drużyna wodna ZHP będzie nagradzana kopią Proporca Leonida Teligi.

Regulamin współzawodnictwa dostępny jest na stronie internetowej.

W spotkaniu uczestniczyli instruktorzy i współpracownicy Wydziału Wychowania Wodnego GK ZHP, który jest organizatorem przedsięwzięcia.