Czas izolacji, samotność, przebywanie w zamkniętym pomieszczeniu może odbić się na zdrowiu psychicznym. Zobacz, jak warto zadbać o swoje samopoczucie oraz jak troszczyć się o swoich podopiecznych.

Dbaj o kontakty społeczne

Oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i higieny. Umów się ze znajomymi na spotkanie online, zorganizuj zdalną zbiórkę zastępu, czy zaproś przyjaciół do wirtualnej gry planszowej. Nie zapomnij też zadzwonić do swoich rodziców, czy dziadków. Poświęć czas na rozmowę z nimi.

Zaplanuj i utrzymuj plan dnia

Pobudka o 8, mycie zębów i twarzy, pełnowartościowe śniadanie, nauka, ćwiczenia fizyczne, zbiórka zastępu i odcinek serialu. Co ty na to? Podczas kwarantanny warto zachować rytm dnia, który miało się dotychczas. Pamiętaj, aby oprócz obowiązków, poświęcać też czas na relaks.

Uprawiaj aktywność fizyczną

W zdrowym ciele zdrowy duch, dlatego nie zapominaj o codziennych, co najmniej 30-minutowych, ćwiczeniach. Podczas wysiłku fizycznego twoje ciało wytwarza między innymi endorfiny, czyli hormony szczęścia. Warto zaplanować regularne ćwiczenia w swoim harmonogramie.

Odżywiaj się prawidłowo

Pełnowartościowa dieta jest bardzo ważna, szczególnie, gdy aktywność fizyczna jest mniejsza niż zazwyczaj. Pamiętaj o zdrowym odżywianiu.

Bądź z siebie dumny/a

Przestrzeganie kwarantanny to wyraz twojej troski o zdrowie swoje i innych. Dobrze, że jesteś odpowiedzialny/a.

 

Podczas izolacji pomyśl też o swoich podopiecznych, którzy szczególnie mogą potrzebować twojego wsparcia.

Rozmawiaj z nimi o tym, co czują

Zapytaj, jak znoszą kwarantannę, czego im brakuje. Porozmawiajcie o emocjach i uczuciach. Pamiętaj, aby powiedzieć im, że to co czują, jest ok.

Zaplanuj z nimi dzień

Nie tylko tobie potrzebna jest rutyna. Pomóż swoim harcerzom wygospodarować czas na naukę, zabawę, ćwiczenia i zbiórkę zastępu.

Zapewnij im kontakt z rówieśnikami

Dowiedz się, czy zbiórki zastępu odbywają się regularnie. Pomóż zastępowym zorganizować takie spotkanie online, naucz narzędzi, które mogą do tego wykorzystać.

Zapewnij, że są bezpieczni

Wytłumacz, że dorośli panują nad sytuacją i starają się sprawić, by wszystko jak najszybciej wróciło do normy. Przypomnij im, jak ważna jest higiena rąk i unikanie bezpośredniego kontaktu.

Chroń ich przez niewłaściwymi treściami

Poleć rzetelne portale internetowe, na których znajdą najważniejsze informacje o bieżącej sytuacji np. na rządowej stronie.