Tegoroczny Betlejemski Zlot różni się od poprzednich. Po raz pierwszy odbywa się online. Nie brakuje jednak tysięcy harcerek i harcerzy, którzy w swoich domach biorą udział w transmisjach ze zlotu.

Zlot rozpoczął się przemówieniem Naczelniczki ZHP hm. Anny Nowosad i szefa Sztabu Betlejemskiego Światła Pokoju 2020 hm. Macieja Szczęsnego.

„Drodzy wolontariusze, bez was nie byłoby to możliwe. Dziękujemy, że poświęcacie ten czas i angażujecie ten wyjątkowy zlot. Dziękujemy także wszystkim instruktorom  i instruktorkom, którzy ze swoimi gromadami i drużynami wezmą udział w swoim miejscowościach w zlocie” powiedziała podczas rozpoczęcia hm. Anna Nowosad.

Następnie podsumowane zostały akcje: „Teczka serdecznej pamięci” oraz „Dar ZHP na 100”. Pierwszy dzień zlotu zakończyła wspólna modlitwa i czuwanie w oczekiwaniu na przyjęcie Betlejemskiego Światła Pokoju. Był to moment na refleksję i zastanowienie się nad samym sobą w kontekście Przyrzeczenia Harcerskiego oraz słów w nim zawartych „[…] pełnić służbę Bogu i Polsce”.

Betlejemski Zlot poprzedza przyjęcie przez harcerki i harcerzy ZHP przyjęcie Betlejemskiego Światła Pokoju. W tym roku Betlejemski Ogień zostanie odebrany przez przedstawicieli władz ZHP od słowackich skautów w niedzielę 13 grudnia.

Betlejemski Zlot dofinansowany jest ze środków Rządowego Programu Wsparcia Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.