Co roku harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego w całej Polsce biorą udział w uroczystościach i wydarzeniach związanych z Dniem Flagi i Świętem Narodowym Trzeciego Maja. Mimo że w tym roku nie pojawią się na ulicach miast, nadal będą świętować – razem, ale zdalnie. Gra online, video o barwach narodowych, konkurs fotograficzny – to tylko niektóre z licznych inicjatyw.

Cała działalność harcerska przeniosła się obecnie do Internetu. To właśnie w sieci odbywają się zbiórki i spotkania. W ten sam sposób harcerki i harcerze świętować będą majowe uroczystości.

Członkowie Hufca ZHP Żory wezmą udział w tematycznej grze online, 5 Wieluńska Drużyna Wędrownicza nagra video o tym, czym są dla niej barwy narodowe, a Hufiec ZHP Zgierz zorganizuje Quiz Biało-Czerwony. Jeszcze inaczej świętować będą harcerki i harcerze z Hufca ZHP Radomsko, biorąc udział w konkursie fotograficznym z flagą, czy członkowie Hufca ZHP Starogard Gdański, którzy stworzą pamiątkowy filmik i wywieszą biało-czerwone flagi w swoich oknach. Sposobów jest wiele, ale łączy je jeden cel – pokazanie, jak ważna jest dla członków Związku Harcerstwa Polskiego Ojczyzna.

Od kilku lat tysiące harcerek i harcerzy włącza się także akcję „Oflaguj się”. W ramach akcji każdy może wrzucić swoje zdjęcie do mediów społecznościowych z hasztagiem #oflagujsie, pokazując swój radosny patriotyzm.

Podczas obchodów Świąt Państwowych harcerze pełnią swoją służbę – pamiętają o ważnych dla naszego kraju rocznicach, oddają hołd bohaterom. Dzisiejszy patriotyzm to jednak nie tylko udział w uroczystościach państwowych, ale przede wszystkim świadomość poczucia wspólnoty z rodakami i dbanie o przyszłe losy naszego kraju. Harcerki i harcerze ZHP od początku pandemii pełnią służbę – robią zakupy dla seniorów, udzielają darmowych korepetycji, szyją maseczki, czy drukują przyłbice. Bo tak wygląda odpowiedzialność za swój kraj i współczesny patriotyzm w czasie pandemii koronawirusa.

Ważne święta i rocznice to dobry moment, aby porozmawiać z harcerkami i harcerzami o tym, czym jest współczesny patriotyzm i jak można być patriotą w czasie pokoju. Niestety często młodzi ludzie postrzegają patriotyzm tylko przez pryzmat oddawania życia za ojczyznę. Rolą instruktorów harcerskich jest mówienie o tym, że czasem małe rzeczy, takie jak segregacja śmieci czy wybór polskich produktów w sklepie, są również oznaką patriotyzmu.