Europejskie Jamboree odwołane

Martyna Kowacka
23/11/2020
~ 2 min czytania
fot. Weronika Małachowska

W ciągu ostatnich dwóch tygodni ściśle współpracowaliśmy z naszymi partnerami w europejskich regionach WAGGGS i WOSM oraz Miastem-Gospodarzem Jamboree w Gdańsku. Po wnikliwej analizie dostępnych danych, doszliśmy do wniosku o odwołaniu imprezy.

Liczba bezwarunkowo potwierdzonych ponownych rejestracji spadła poniżej 10 tys. koniecznych do przeprowadzenia finansowo wykonalnego wydarzenia. Podczas gdy ostateczne liczby oscylują wokół tego progu, obecnie nie mamy pewności planowania niezbędnej do kontynuacji.

Ponadto, sytuacja wokół pandemii COVID-19 pozostaje niezwykle niestabilna. Mimo że przeprowadzono i regularnie uaktualniano szczegółową ocenę ryzyka i opracowano dziesiątki modyfikacji mających na celu ograniczenie tego ryzyka, nadal mamy do czynienia z dużą niepewnością co do tego, kiedy i w jaki sposób będziemy mogli ponownie organizować imprezy plenerowe na dużą skalę. Dlatego też zdecydowaliśmy się nie odkładać Jamboree po raz drugi.

W tym roku byliśmy poddawani próbom w bezprecedensowy sposób. Wywrócony do góry nogami został nasz świat, nasze życie i nasze plany. W tych trudnych miesiącach, to Jamboree stało się dla nas czymś więcej niż tylko międzynarodowym obozem. Stało się symbolem guidingu i skautingu, który znów rozkwita - znakiem nadziei, że wkrótce będziemy mogli powrócić do tego, co sprawia, że skauting i guiding jest dla nas wyjątkowy: do osobistego spotkania i wspólnego odkrywania siebie i świata.

Jesteśmy przekonani, że z czasem będziemy mogli ponownie świętować naszą jedność w różnorodności. Prawdopodobnie nie w ciągu najbliższych kilku miesięcy, niestety nie latem 2021 roku w Gdańsku. Ale spotkamy się ponownie na naszych harcerskich szlakach i będziemy dalej działać.

hm. Karol Gzyl
komendant Europejskiego Jamboree 2020

Informacja o odwołaniu Jamboree dla członków reprezentacji ZHP zostanie opublikowana na stronie www.ej2020.zhp.pl.

Informacja w języku angielskim dostępna jest na oficjalnej stronie Europejskiego Jamboree pod adresem www.ej2020.org.