Premier Mateusz Morawiecki objął patronat honorowy nad reprezentacją udającą się na 24. Światowe Jamboree Skautowe do Stanów Zjednoczonych Ameryki, które odbędzie się w dniach 22 lipca – 2 sierpnia 2019 roku.

Już w lipcu 350 harcerzy w wieku 13-16 lat wyruszy w niezwykłą podróż na 24. Światowe Jamboree Skautowe, które odbędzie się w Wirginii Zachodniej w USA. Będzie im towarzyszyć 75 wolontariuszy (w wieku 18+). Ci młodzi ludzie zdecydowali się na skautową przygodę, poprzedzając ją prawie dwuletnimi przygotowaniami – zbieraniem środków finansowych i wykonywaniem kolejnych zadań, przygotowujących do zlotu.

Tak duża determinacja i wytrwałość w tak młodym wieku, to rzecz niezwykła. To dowód na to, że na Jamboree udadzą się niesamowici ludzie, wybrani z drużyn z całej Polski, rekomendowani przez swoich bezpośrednich przełożonych – drużynowych. To kandydaci na przyszłych młodych liderów.

Udział w Zlocie to możliwość zanurzenia się w świecie skautowej różnorodności. Poznając międzynarodowe obyczaje, harcerki i harcerze będą jednocześnie ambasadorami polskiej kultury, tradycji i historii. Jamboree to spotkanie z rówieśnikami z całego świata – połączonymi jedną wspólną ideą braterstwa i skautowych wartości oraz okazja do przeżycia wspaniałej harcerskiej przygody i zawiązania przyjaźni.

World Scout Jamboree to najważniejsze wydarzenie Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) wymyślone dla młodych ludzi, którzy są członkami narodowych organizacji skautowych. WOSM to najliczniejsza członkowska organizacja pozarządowa na świecie, zrzeszająca kilkadziesiąt milionów ludzi.

W Jamboree 2019 udział weźmie ponad 45 000 osób z całego świata. Polskę reprezentować będzie 425 osób – członkinie i członkowie Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz Leśnej Szkółki. Partnerem wyjazdu reprezentacji jest spółka PKN Orlen.