Noc Muzeów to jedyna taka noc w roku, podczas której instytucje kultury, galerie czy muzea udostępniają swoje zbiory zwiedzającym za darmo. W Polsce po raz pierwszy miała ona miejsce w 2003 roku w Poznaniu. W tym roku w ramach Nocy Muzeów będzie można zwiedzić także Muzeum Harcerstwa.

W roku 80. rocznicy przejścia ZHP do konspiracji pod kryptonimem Szare Szeregi Noc Muzeów poświęcamy pamięci bohaterów tamtego czasu. Dedykujemy ją również naszej Honorowej Druhnie Barbarze Wachowicz w pierwszą rocznicę śmierci, w podziękowaniu za jej wieloletnia pracę na rzecz zachowania pamięci o harcerkach i harcerzach II wojny światowej oraz ofiarowanie do zbiorów Muzeum Harcerstwa kolekcji szaroszeregowych pamiątek.

Tegoroczna oferta będzie obejmowała nie tylko otwarcie wystawy „BRATERSTWO. Harcerki i Harcerze w służbie Polskiego Państwa Podziemnego”. Wystawie towarzyszyć będą spotkania wspomnieniowe w Sali Kominowej. O godzinie 17:00 Komisja Historyczna Chorągwi Stołecznej zaprasza na spotkanie poświęcone pamięci Stanisława Sieradzkiego ps. „Świst”.

Nasi goście będą mogli zobaczyć na wystawie najcenniejsze pamiątki po bohaterach Szarych Szeregów takich jak: Jan Bytnar „Rudy”, Tadeusz Zawadzki „Zośka”, Aleksy Dawidowski „Alek” , Aleksander Kamiński „Kamyk” oraz harcerkach na wielu ich polach służby. Większość prezentowanych eksponatów pochodzi z kolekcji Barbary Wachowicz.

O 20:00 zapraszamy na spotkanie z hm. Andrzejem Borodzikiem – najmłodszym drużynowym „Zawiszy” w Otwocku. Spotkaniom towarzyszyć będą stanowiska zajęciowe poczty harcerskiej oraz LXX LO im. A. Kamińskiego w Warszawie – członka Ruchu Kamykowego.

Równocześnie w Filii Muzeum Harcerstwa Ursus-Włochy działającej przy Domu Kultury Kolorowa dostępna będzie wystawa planszowa ze zdjęciami oraz gabloty z eksponatami i dokumentami przedstawiającymi okres od 1 września 1939 roku do stycznia 1945 roku. Pokazana zostanie działalność Szarych Szeregów oraz Polskiego Państwa Podziemnego na terenie Ursusa i Włoch.

Podczas Nocy Muzeów, która odbędzie się z 18 na 19 maja 2019 Muzeum Harcerstwa będzie otwarte w godzinach 17:00 – 00:00, a Filia Muzeum Harcerstwa Ursus-Włochy w godzinach 16:00 – 00:30.

Wystawę „BRATERSTWO. Harcerki i Harcerze w służbie Polskiego Państwa Podziemnego” można obejrzeć także po Nocy Muzeów, w ramach zajęć edukacyjnych. Będą one przeprowadzane, po wcześniejszym uzgodnieniu, z wolontariuszami Muzeum Harcerstwa. Zapraszamy wszystkie  drużyny i osoby prywatne do poszerzania swojej wiedzy i uczestnictwa w zajęciach.