W tym roku obchodzimy 30-lecie działalności Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie. 11 maja 2019 roku w Wileńskiej Akademii Sztuki odbył się Jubileuszowy Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy ZHP na Litwie, w którym udział wzięła naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad.

Od 30 lat na Wileńszczyźnie widać harcerskie mundury, słychać harcerskie pieśni, płoną harcerskie ogniska. Dzięki Wam polska młodzież na Litwie ma okazję w inny sposób niż w szkole poznawać historię i tradycje swoich przodków, doskonalić znajomość języka, wspierać działania polonijne, odwiedzać Polskę, uczestniczyć w życiu polskiego harcerstwa na całym świecie. To niełatwe zadanie Wasza kadra instruktorska realizuje z wielkim zaangażowaniem – w duchu służby Bogu, Ojczyźnie i bliźnim. Za tę pracę przyjmijcie dziś słowa uznania i podziękowania! – mówiła naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad podczas Zjazdu.

Związek Harcerstwa Polskiego na Litwie powstał w 1989 roku i jest jedną z największych i najbardziej dynamicznych organizacji polskich na Litwie. Jest organizacją wychowawczą, skupiającą w swych szeregach dzieci i młodzież. Praca wychowawcza prowadzona jest przez młodych instruktorów w oparciu o Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie. Obecnie ZHPnL skupia ponad 500 osób aktywnie działających na rzecz środowiska polskiego i litewskiego.