8.09.2021 r. podczas XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu została wręczona Nagroda w kategorii Organizacja Pozarządowa Roku Europy Środkowo-Wschodniej. Laureatem został Związek Harcerstwa Polskiego.

Krzysztof Gawkowski w swojej laudacji wskazał, „mam zaszczyt i przyjemność opowiedzieć o organizacji z niebywałą historią. Jednej z najstarszych polskich organizacji, która została powołana do życia zaraz, jak odzyskaliśmy niepodległość w 1918 r. Organizacji, która dawała życie, świadomość, otwartość i kształciła pokolenia przez ponad sto lat. Robi to przez cały czas, dzielnie kształtując pokolenia milionów Polaków. Kształtując je i patrząc w przyszłość z wiarą, nadzieją, otwartością, braterstwem przyjaźnią i pracą. Miałem wielką przyjemność sam nosić mundur harcerza. To doświadczenie milionów Polaków. To doświadczenie, które ukształtowało nasze życie. Mam jeszcze wielką przyjemność zapowiedzieć, że ZHP otrzymał olbrzymie światowe wyróżnienie. W roku 2027 w Polsce, pierwszy raz, odbędzie się Skautowe Jamboree. Wydarzenie na miarę największych na świecie spotkań młodych ludzi. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi, którzy przyjadą do Polski, będzie miało przyjemność, a my będziemy mieli radość, słuchać przedstawicieli młodego i starszego pokolenia. Bo to organizacja, która łączy ponad pokoleniami. Szanowni Państwo ZHP to organizacja, która z przyjemnością nagradza Forum Ekonomiczne w XXX rocznicę swojego istnienia”.

Nagrodę w imieniu Związku Harcerstwa Polskiego podczas uroczystej Gali odebrał Naczelnik hm. Grzegorz Woźniak wraz ze Skarbnikiem ZHP pwd. Joanną Pawłowską.

241669713 178676491043656 4542715625914775389 n

Naczelnik, dziękując Radzie Programowej za uhonorowanie Nagrodą Forum Ekonomicznego Związku Harcerstwa Polskiego wskazał, że „to wielki zaszczyt, że możemy dzisiaj w imieniu blisko stu tysięcy zuchen, zuchów, harcerek, harcerzy, instruktorek i instruktorów odebrać Nagrodę Forum Ekonomicznego. To bardzo ważne wyróżnienie jest uhonorowaniem codziennej pracy wielu tysięcy instruktorek i instruktorów harcerskich, drużynowych i przybocznych oraz ich wychowanek i wychowanków. W czasie pandemii kilkanaście tysięcy wolontariuszek i wolontariuszy, ich rodziców i rodzin pełniło harcerską służbę, pomagając potrzebującym. Zawsze jesteśmy gotowi do służby dla Ojczyzny i wyciągamy dłoń do potrzebujących naszej pomocy. [..] Dzisiaj też musimy myśleć o przyszłości. Po stu latach działalności naszej organizacji, ZHP otrzymał nie lada wyróżnienie – organizacji Światowego Jamboree 2027. Już dzisiaj zapraszam wszystkich. To jest wielka szansa dla promocji naszego kraju, naszej Ojczyzny, ZHP. Pięknie dziękuję Kapitule za to wyróżnienie”.

241650694 3057032471286281 5385858215364886080 n

Wyróżnienie Forum Ekonomicznego kategorii Organizacja Pozarządowa Europy Środkowo-Wschodniej jest wręczana co roku. W zeszłych latach otrzymały je takie organizacje jak Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Caritas Polska czy Polska Akcja Humanitarna.

Forum Ekonomiczne w Karpaczu jest największą w Europie Środkowo-Wschodniej platformą spotkań, na której nie tylko dyskutuje się o bezpieczeństwie, perspektywach rozwoju gospodarczego, współczesnych wyzwaniach i przezwyciężaniu kryzysów, ale także przedstawia konkretne rozwiązania i innowacyjne idee. Międzynarodowy wymiar Forum Ekonomicznego daje szansę na to, aby zastępować stereotypy faktami, a opinie kształtować na podstawie rzeczowej wymiany poglądów. (forum-ekonomiczne.pl)