W piątek, 28 czerwca 2019 roku reprezentacja ZHP uczestniczyła w uroczystość przyjęcia szczątków kpt. Ryszarda Białousa – harcmistrza, kierownika Wielkiej Dywersji Grup Szturmowych Szarych Szeregów, dowódcy Batalionu Armii Krajowej „Zośka”, który 27 lat temu zmarł w Argentynie, a chciał być pochowany w Polsce.

Harcmistrzyni Natalia Gorgol, przewodniczka Alicja Chmielewska, harcmistrz Michał Michałowski i podharcmistrz Igor Sawicki z Hufca ZHP Warszawa Mokotów z samego rana udali się samolotem wojskowym CASA do Ramstein Air Base — największej amerykańskiej bazy lotniczej w Europie. Czekała tam na nich delegacja, która przetransportowała urnę z prochami z Argentyny do Niemiec, w której składzie był ksiądz harcmistrz Mateusz Kubiak — członek Wydziału Wychowania Duchowego i Religijnego GK ZHP. W ostatniej drodze szczątkom Bohatera towarzyszą również m.in. żołnierze WOT, którzy organizują to wydarzenie, a także przedstawiciele Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „Zośka”.

W uroczystościach na terenie 1. Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie wzięła udział zastępczyni naczelniczki ZHP hm. Justyna Sikorska, komendantka Chorągwi Stołecznej ZHP hm. Paulina Gajownik, drużyna reprezentacyjna ZHP wystawiona przez Hufiec ZHP Ruda Śląska z Chorągwi Śląskiej ZHP oraz poczty sztandarowe Chorągwi Stołecznej ZHP i Hufca ZHP Warszawa Mokotów. Delegację powitał Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Po uroczystościach na płycie lotniska prochy zostały przewiezione do Katedry Polowej Wojska Polskiego, gdzie odbyło się nabożeństwo. Msza święta pogrzebowa odbędzie się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego 31 lipca 2019 roku — później urna z prochami zostanie złożona w kwaterze Batalionu „Zośka” na Powązkach Wojskowych.

Ten rok dla wszystkich Polaków jest niezwykle ważny. Obchodzimy 80. rocznicę rozpoczęcia podziemnej działalności ZHP pod kryptonimem Szare Szeregi, 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Związek Harcerstwa Polskiego kształtuje odpowiedzialnych obywateli-patriotów, którzy znają historię swojego kraju i dbają o to, aby nie została ona zapomniana. Już 31 lipca Naczelniczka ZHP ogłosi Alert Pamięci, zachęcający do tego, aby jednostki w całej Polsce aktywnie włączyły się w upamiętnienie tych rocznic.