22 września 2018 roku na apelu, który rozpoczynał nowy rok harcerski, Hufiec ZHP Nowy Dwór Mazowiecki został odznaczony medalem świętego Jana Pawła II za ujęcie w swoim programie wychowawczym elementów pamięci o naszym papieżu.

Społeczne Centrum Dokumentacji Pontyfikatu Jana  Pawła II postanowiło w roku 40. rocznicy wyboru Św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, w 13. rocznicę Jego odejścia do Domu Pana, a także w perspektywie 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły ustanowić odznaczenie Stowarzyszenia p.n. „Medal Św. Jana Pawła II”. Jest to pierwsze  tego typu odznaczenie ze wstążką i baretką, które jest nadawane z okazji określonych rocznic związanych ze świętym Janem Pawłem II. Medal przyznawany jest za zasługi w upamiętnianiu pontyfikatu naszego papieża.