Harcerze są świadomymi obywatelami – aktywnymi uczestnikami społeczności lokalnej, do której należą. Na każdym kroku dbają o otaczające ich środowisko. Harcerze pracują w zespole, podejmują wyzwania, inicjują działania po to, aby zostawić ten świat choć trochę lepszym niż go zastali. W myśl tych słów założyciela skauting harcerze z Hufca Ziemi Wałbrzyskiej zakasali rękawy, wzięli do ręki pędzle i ruszyli „upiększać” Wałbrzych. Przez kilka dni grupa ponad 40 harcerzy zamalowywała grafitti szpecące budynki Wałbrzycha.

Dzięki współpracy ze Strażą Miejską Wałbrzycha udało nam się zlokalizować ponad 30 kamienic, na których fasadach znajdują się grafitti. Od maja wałbrzyskich harcerzy można spotkać w białych kombinezonach właśnie w takich miejscach. Nasza akcja spotkała się z bardzo pozytywnym oddźwiękiem ze strony mieszkańców. Podchodzą do pracujących harcerzy, chwalą ich, niekiedy nawet częstują domowymi wypiekami. Mimo dewastacji przez wandali wcześniej pomalowanych kamienic, harcerze nie składają broni. Z inicjatywy swojej i straży miejskiej pojawili się w tych samych miejscach co w lipcu i ponownie zamalowali szpecące kamienice.  Warto podkreślić również, że pwd. Adrian Ziątek, który czuwa nad przebiegiem i organizacją akcji, zawsze maluje razem z harcerzami. Osobistym przykładem zachęca dzieciaki do zaangażowania się w akcję – mówi Komendant Hufca ZHP Ziemi Wałbrzyskiej pwd. Artur Marlinga.

Projekt zakłada pracę od maja do listopada w trzech dzielnicach Wałbrzycha – Śródmieście, Nowe Miasto i Biały Kamień. Mieszkańców nie dziwił widok harcerzy z pędzlami, którzy zamalowują grafitti, ponieważ nie jest to pierwszy raz, kiedy wałbrzyscy harcerze zaangażowali się w ten projekt. Harcerze są pełni zapału, bo wiedzą, że swoim działaniem zmieniają wspólną przestrzeń.  A wszystko to odbywa się w ramach „Akcji Rewitalizacji”. Projekt zakłada rewitalizację, a prościej mówiąc odnowienie szpecących kamienic w kilku dzielnicach Wałbrzycha. Harcerze zamalowują graffiti, które przez długie lata szpeciły piękne kamienice wałbrzyskiego Śródmieścia – przyczyniają się do poprawy wspólnych przestrzeni.

W całej Polsce coraz więcej kamienic pokrytych jest szpecącymi rysunkami i napisami. Zazwyczaj niestety nikt nie chce podjąć się zamalowania ich, ludzie przechodzą obojętnie wobec tego aktu wandalizmu. Inaczej jest jednak w Wałbrzychu, gdzie ponad 40 harcerzy przez kilka dni poprawiało wygląd miasta, zamalowując szpecące rysunki i napisy z fasad budynków. Harcerze czują się częścią społeczności lokalnej i dbają o to, aby była ona przyjazna i zadbana.