W miniony weekend Chorągiew Zachodniopomorska ZHP spotkała się na Zlocie pod nazwą „Wyzwolić Kolory”. W słonecznym Świnoujściu spotkało się 1600 zuchów, harcerzy, harcerzu starszych, wędrowników, instruktorów i seniorów. Zlot rozpoczął się w piątek 9 września spotkaniem w Parku Zdrojowym, które uświetnił pokaz Teatru Ognia.

W sobotę odbyło się ponad 80 rodzajów zajęć prowadzonych przez ponad 130 osób w pięciu blokach tematycznych:

• czerwonym związanym z patriotyzmem,
  • niebieskim nawiązującym do edukacji,
  • pomarańczowym skupiającym różne rodzaje zajęć sportowych i turystycznych,
  • zielonym – ekologicznym oraz
  • fioletowym, którego hasłem przewodnim była kreatywność.

Wieczorem odbyła się obserwowana przez wielu mieszkańców Świnoujścia defilada uczestników Zlotu z terenu świnoujskiej mariny (gdzie mieściło się miasteczko zlotowe) do amfiteatru, w którym słuchaliśmy koncertu zespołu „Cisza jak ta”. W tym samym czasie zuchy oglądały film „Akademia Pana Kleksa”, który stanowił podsumowanie dnia spędzonego na zabawie w Akademię.

W niedzielę odbył się apel kończący Zlot, podczas którego spotkali się wszyscy uczestnicy. Wiele było uśmiechu i radości, wiele nowych przyjaźni. Zlot zaangażował nas wszystkich na prawie rok. Drużyny realizowały zadania zlotowe nawiązujące do zlotowych kolorów, sztab organizacyjny zaś zadbał o to, aby nasze spotkanie na wyspie Uznam było niczym niezmąconą, kolorową przygodą.

Wśród uczestników Zlotu można było spotkać wielu gości, którym udzielała się wyzwalana energia. Odwiedzili nas:

• Naczelnik ZHP – hm. Małgorzata Sinica
  • Wiceprzewodniczący ZHP – hm. Marian Antonik
  • Przewodnicząca CKR ZHP – hm. Anna Piekarz
  • Członkini GK ZHP – hm. Emilia Kulczyk-Prus
  • były Komendant Chorągwi – hm. Jacek Piechota
  • Zachodniopomorska Kurator Oświaty – Magdalena Zarębska-Kulesza
  • Zastępca Prezydenta Świnoujścia – Paweł Sujka
  • wnuczka Andrzeja Małkowskiego i Olgi Drahonowskiej-Małkowskiej – dh. Krystyna Małkowska-Żaba

Zlot Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP odbył się pierwszy raz po 12 lat. Wzięły w nim udział drużyny z wszystkich hufców naszej Chorągwi.