Instruktor Hufca ZHP Białystok phm. Dariusz Szehidewicz był nominowany do Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody”! Nagrodę dla „powstańców czasu pokoju” wręczono w niedzielę, w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Druh Dariusz nominację otrzymał w kategorii „Całokształt dokonań i postawa życiowa stanowiąca wzór do naśladowania młodych pokoleń”.

Tym razem zgłoszonych zostało ponad 50 kandydatów, wśród nich znalazł się drużynowy 40 Grunwaldzkiej Białostockiej Drużyny Wielopoziomowej phm. Dariusz Szehidewicz. Druh Dariusz otrzymał nominację za wspieranie budowy społeczeństwa obywatelskiego i wielokulturowego, który poprzez swoją działalność uczy młodzież szacunku wobec ojczyzny, tradycji i rodziny. Członkowie Kapituły wybrali nominowanych w dwóch kategoriach: „wyjątkowy czyn” oraz „postawa życiowa stanowiąca wzór do naśladowania dla młodych pokoleń”.

Nagroda im. Jana Rodowicza „Anody”, została ustanowiona przez Muzeum Powstania Warszawskiego w 2011 r. Jest to nagroda dla „Powstańców” czasu pokoju – ludzi, którzy nie muszą walczyć z bronią w ręku w obronie podstawowych wartości, lecz mogą je urzeczywistniać w wolnej Polsce. Honorowe odznaczenie jest przyznawane co roku w dwóch kategoriach: „postawa życiowa stanowiąca wzór do naśladowania dla młodych pokoleń” oraz „wyjątkowy czyn”.

W tym roku w grupie nominowanych znaleźli się m.in.: kierowca autobusu, który zauważył na przejściu nieprzytomnego mężczyznę, zatrzymał pojazd i rozpoczął reanimację i nastolatka, która pospieszyła z pomocą nieprzytomnej kobiecie. Wśród nominowanych byli również: Jarosław Wajk, b. wokalista zespołu Oddział Zamknięty, który od kilkunastu lat pomaga osobom bezdomnym, uzależnionym i chorym oraz Piotr Małachowski mistrz świata i Europy w rzucie dyskiem, który m.in. sprzedał na aukcji swoją statuetkę, by pomóc w ratowaniu chłopca z wadą serca.

Poznaj Druha Dariusza!