Start Aktualności 58. Harcerski Rajd Świętokrzyski

58. Harcerski Rajd Świętokrzyski

58. Harcerski Rajd Świętokrzyski

Przed nami już 58. Ogólnopolski Harcerski Rajd Świętokrzyski. Chcemy po raz kolejny pokazać Wam naszą „Małą Ojczyznę”, czyli Góry Świętokrzyskie.

Tym razem przybliżymy Wam historie wyjątkowych żołnierzy – elity ZWZ-AK – jakimi niewątpliwie byli „Cichociemni”. Kim byli żołnierze polscy szkoleni w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych i wysyłani do okupowanej Polski? Mówi się, że w dzisiejszych czasach trudno o autorytety, że młodzi ludzie nie mają kogoś, na kim mogli by się wzorować. Chcemy Wam opowiedzieć o naszych „Cichociemnych”, o tych, którzy walczyli tu, w Górach Świętokrzyskich. O „Ponurym”, „Nurcie” i „Robocie”.

Na zlot zapraszamy Was do Wąchocka – miasta ciekawego z wielu powodów:

Wąchock obecnie to przede wszystkim stolica polskiego humoru związana oczywiście z osobą sołtysa, ale także miejscowość z bogatą historią. To tu znajduje się Opactwo Cystersów z XII wieku – piękny zabytek, w obrębie którego znajdziecie także Muzeum Pamięci Walki o Niepodległość Narodu oraz Panteon Pamięci Podziemnego Państwa Polskiego 1939-45 i miejsce pochówku płk. Jana Piwnika „Ponurego” – jednego z legendarnych „Cichociemnych”. Także tutaj w czasie Powstania Styczniowego obozował jeden z jego dyktatorów,  jenerał Marian Langiewicz, którego pomnik stoi obok miejscowej szkoły. Za pomoc powstańcom i swoją postawę wobec carskiego okupanta Wąchock w 1869 roku utracił na długie lata prawa miejskie.

A czy wiecie, że w Wąchocku są nadal serwituty?

To wspaniałe miejsce mocy możesz zobaczyć razem z nami, więc… ruszaj na szlaki 58. Ogólnopolskiego Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego.