Przed nami już 58. Ogólnopolski Harcerski Rajd Świętokrzyski. Chcemy po raz kolejny pokazać Wam naszą „Małą Ojczyznę”, czyli Góry Świętokrzyskie.

Tym razem przybliżymy Wam historie wyjątkowych żołnierzy – elity ZWZ-AK – jakimi niewątpliwie byli „Cichociemni”. Kim byli żołnierze polscy szkoleni w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych i wysyłani do okupowanej Polski? Mówi się, że w dzisiejszych czasach trudno o autorytety, że młodzi ludzie nie mają kogoś, na kim mogli by się wzorować. Chcemy Wam opowiedzieć o naszych „Cichociemnych”, o tych, którzy walczyli tu, w Górach Świętokrzyskich. O „Ponurym”, „Nurcie” i „Robocie”.

Na zlot zapraszamy Was do Wąchocka – miasta ciekawego z wielu powodów:

Wąchock obecnie to przede wszystkim stolica polskiego humoru związana oczywiście z osobą sołtysa, ale także miejscowość z bogatą historią. To tu znajduje się Opactwo Cystersów z XII wieku – piękny zabytek, w obrębie którego znajdziecie także Muzeum Pamięci Walki o Niepodległość Narodu oraz Panteon Pamięci Podziemnego Państwa Polskiego 1939-45 i miejsce pochówku płk. Jana Piwnika „Ponurego” – jednego z legendarnych „Cichociemnych”. Także tutaj w czasie Powstania Styczniowego obozował jeden z jego dyktatorów,  jenerał Marian Langiewicz, którego pomnik stoi obok miejscowej szkoły. Za pomoc powstańcom i swoją postawę wobec carskiego okupanta Wąchock w 1869 roku utracił na długie lata prawa miejskie.

A czy wiecie, że w Wąchocku są nadal serwituty?

To wspaniałe miejsce mocy możesz zobaczyć razem z nami, więc… ruszaj na szlaki 58. Ogólnopolskiego Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego.