22 lutego harcerze i skauci na całym świecie obchodzą święto przyjaźni — Dzień Myśli Braterskiej. To niezwykły dzień w harcerskim kalendarzu, ma on przypominać o podstawowym założeniu ruchu skautowego, jakim jest braterstwo wszystkich skautów świata. Sprawdź, co możesz zrobić dobrego!

Propozycja programowa dla gromad i drużyn na Dzień Myśli Braterskiej

Zachęcamy do zapoznania się z propozycją programową przygotowaną przez WAGGGS, a przetłumaczoną przez Wydział Inspiracji i Poradnictwa. Publikacja składa się z instrukcji-poradnika oraz planszy do gry. Dzięki temu materiałowi zdobędziecie wiedzę na temat WAGGGGS, historii Dnia Myśli Braterskiej oraz Milenijnych Celów Rozwoju. Szczególnej uwadze należy poświecić MCR nr 8, który realizowany będzie w roku 2015, a ten poradnik jest źródłem inspiracji do pracy na rzecz współpracy i partnerstw, które powinny tworzyć się w celu podejmowania działań na rzecz innych ludzi.

[su_button url=”http://cbp.zhp.pl/propozycje/dmb2015/” target=”blank” style=”flat” background=”#094777″ color=”#ffffff” size=”10″ center=”yes” radius=”5″ icon=”icon: compass” icon_color=”#ffffff”]DZIEŃ MYŚLI BRATERSKIEJ 2015 w CBP[/su_button]

Kropla krwi – podziel się cząstką siebie

Pokażmy harcerską jedność w niespotykany dotąd sposób. Poczujmy moc całej harcerskiej społeczności oraz naszych przyjaciół, którzy postanowili przyłączyć się do tej akcji. A przy okazji zróbmy coś ważnego: zadbajmy o swoje zdrowie i dajmy przykład innym.

W 2010 roku po raz pierwszy GK ZHP we współpracy ze środowiskami harcerskimi rozpoczęła akcję 100 litrów krwi na 100lecie harcerstwa.

Już podczas Zlotu Stulecia Harcerstwa, który odbył się w 2010 roku w Krakowie 226 harcerzy podzieliło się „cząsteczką siebie”, oddając w sumie… 101 litrów krwi! Krwią dzieliliśmy się co roku w ramach DMB, a w tym roku także by uczcić tych co polegli w Powstaniu Warszawskim i przelewali krew za innych – „63 Dni Harcerskiej Krwi” W akcji zebraliśmy 94,25 litra krwi – krew oddało 202 osoby.

Udaj się do Stacji Krwiodawstwa! Podaruj komuś to, co jest dla każdego najcenniejsze – SZANSĘ NA ŻYCIE. Oddajmy krew – niech Harcerska Kropla Braterstwa wędruje w świat do tych, którzy potrzebują jej najbardziej.

Informacje o oddaniu krwi prześlijcie na adres [email protected]

Jak możesz wesprzeć akcję krwiodawstwa?
– Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie. Zachęć swoich dorosłych znajomych, udajcie się do Stacji Krwiodawstwa i zróbcie zdjęcia z akcji oddawania krwi. Prześlijcie je do nas, pisząc z jakich jesteście środowisk. Stworzymy wspaniałą galerię naszej „Krwistej Ekipy”. Zaproś też tych, którzy nie są harcerzami, bo… im nas będzie więcej, tym lepiej! (oddając krew dostaniecie zwolnienie do okazania w szkole lub zakładzie pracy)

Zorganizuj zbiórkę drużyny, zastępu (w oparciu o sprawności: znawca krwiodawstwa, popularyzator krwiodawstwa lub ambasador krwiodawstwa) lub gromady (w oparciu o sprawności Życiodajna krwinka lub kropelka życia) – związaną z popularyzowaniem krwiodawstwa.

Mamy nadzieję, że nasza akcja będzie tylko początkiem Waszej przygody z Krwiodawstwem. Każdy z nas wypowiedział kiedyś słowa „Mam szczerą wolę (…) nieść chętną pomoc bliźnim”, pomagajmy więc i w ten sposób .

Odpowiedź na wszystkie nurtujące Cię pytania dotyczące oddawania krwi znajdziesz tu.

Pobiegnij i pomóż

Harcbieg to możliwość wzięcia udziału we wspólnym, harcerskim (ale kierowanym nie tylko do harcerzy i instruktorów) przedsięwzięciu sportowym i zarazem pomoc potrzebujących. Dzięki temu wydarzeniu macie szansę poznać innych harcerzy, instruktorów, którzy mają taką samą pasję jak Wy – bieganie. Wydarzenie dla wszystkich, którzy lubią aktywnie spędzać czas, kochają ten sport, a przy okazji chcą pomóc. Osoby biorące udział w drugiej edycji, pomogą fundacji „Akogo?” Ewy Błaszczyk, która prowadzi klinikę Budzik.

W drugiej edycji możesz biec, jechać na rolkach lub pobiec na nartach! Obowiązują limity czasowe: 30 minut (3 km), 60 minut (5 km), 120 minut (10 km), 300 minut (22 km), 700 minut (44 km).

Harcbieg jest dla wszystkich od 13 roku życia. Więcej na stronie organizatora.

Materiały graficzne

Kolejny raz przekazujemy do Waszej dyspozycji pliki graficzne w postaci logotypu wydarzenia, grafik na kanały społecznościowe oraz kartki pocztowe do wydruku i wysyłki do harcerzy lub skautów z całego świata.

[su_button url=”https://drive.google.com/drive/u/0/#folders/0B5OqWHUMVGycbGlmbUptbzAxaDA/0B4rIMlUUKURDZnFFRTYzRWtKQ3M/0B6wzt3wBkxyBQmFYRFEwcFUtTHc” target=”blank” style=”flat” background=”#e81000″ color=”#ffffff” size=”5″ center=”yes” radius=”5″ icon=”icon: folder” icon_color=”#ffffff”]Dzień Myśli Braterskiej 2015[/su_button]