W większości krajów regionu Azji i Pacyfiku WOSM skauting oparty jest o system edukacji. To znaczy drużynowymi zwykle są nauczyciele, a zbiórki odbywają się w szkole (w ramach godzin lekcyjnych). Wyjątkiem jest Scouts Australia, które w całości działa tak jak ZHP, czyli oparte jest na drużynowych wolontariuszach, którzy poświęcają na działalność skautową swój wolny czas. Dlatego trzecie regionalne warsztaty, poświęcone Community based scouting, zorganizowane zostały właśnie w Australii, a konkretnie w Gilwell Park w stanie Victoria.

Oparcie skautingu o społeczność lokalną jest jednym z założeń strategii rozwoju Regionu Azji i Pacyfiku. W warsztatach brali udział przedstawiciele 10 organizacji skautowych z regionu i ZHP. Z Polski polecieliśmy w trójkę – hm. Krystian Jabłkowski – komendant hufca Wągrowiec, phm. Monika Grądecka – pełnomocniczka komendanta Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ds. zagranicznych i piszący te słowa hm. Piotr Kowalski z hufca Łódź-Widzew.

Warsztaty skupiały się wokół angażowania wolontariuszy, dostrzegania potrzeb społeczności lokalnej i rozwoju liczebnego. Mieliśmy także okazję zaprezentować trochę informacji o Polsce i naszych doświadczeniach w rozwoju harcerstwa. Odwiedziliśmy dwa szczepy działające w Cardinia District oraz siedzibę Scouts Victoria. Sam Gilwell Park też robi wielkie wrażenie – dwa razy był tam sir Robert Baden-Powell. Nam, wraz z innymi uczestnikami warsztatów, udało się spotkać z wnukiem Bi-Pi Michaelem i jego żoną Joan. Braliśmy też udział w konkursie kulinarnym zorganizowanym dla skautów z Cardinia District.

Co z warsztatów może być ciekawego dla ZHP? Materiały i pomysły o tym, jak pracować z dorosłymi i zachęcać ich do bycia drużynowymi. Warto część australijskich pomysłów przenieść na grunt Zespołu 35+. Z materiałami Scouts Australia można zapoznać się tutaj.

Czuwaj!

hm. Piotr Kowalski