W dniu 14 września w ramach Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych odbył się Piknik Inicjatyw Obywatelskich. Wśród 61 wystawców znalazło się także stoisko Związku Harcerstwa Polskiego.

Mieszkańcy Warszawy oraz turyści mogli zobaczyć na naszym stoisku pamiątki skautowe z rożnych części świata. Dużym zainteresowaniem cieszyły się koszulki i plakietki z różnych skautowych wydarzeń oraz chusty organizacji skautowych. Odwiedzający nasze stoisko mogli się dowiedzieć o naszych aktualnych działaniach, podejmowanych inicjatywach, o współpracy z innymi organizacjami skautowymi. Dla mieszkańców Warszawy i turystów przygotowaliśmy mini-słowniczek skautowy, dzięki któremu mogli nauczyć się podstawowych skautowych zwrotów w różnych językach.

Odwiedzający nasze stoisko brali również udział w quizie dotyczącym wiedzy o świecie współczesnym i o harcerstwie. Dzieci zaprosiliśmy do wspólnego malowania oraz udziału w harcerskich grach i zabawach. Dodatkowo zorganizowaliśmy grę miejską po Warszawie –  razem z mieszkańcami Warszawy i turystami odnajdywaliśmy w Warszawie międzynarodowe miasto, tętniące życiem różnych kultur.

15 września zorganizowaliśmy konferencję „Zarzadzanie finansami w organizacjach pozarządowych – problemy i wyzwania”. Jej celem było zdiagnozowanie problemów w zakresie zarządzania finansami NGO i wskazanie dobrych praktyk w tym zakresie. Wśród panelistów gościliśmy: dr Tomasza Perkowskiego – wiceprezesa Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Krzysztofa Czubaszka – zastępcę Burmistrza Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy. ZHP reprezentował skarbnik Paweł Chmielewski. Moderatorem dyskusji był Lucjan Brudzyński – zastępca Naczelnika ZHP. W konferencji uczestniczyło ponad 40 osób.

Anna Zalewska

asystentka Naczelnika ZHP