CZAS zaCzęstochowska Akcja Szkoleniowa skupiła 140 harcerzy i instruktorów z całej Polski. W dniach 19 – 29 sierpnia b.r. na terenie Harcerskiego Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego Hufca Częstochowa „Pająk” trwała akcja szkoleniowa CZAS 2013. Podczas akcji odbyły się kursy: kadry kształcącej, podharcmistrzowski, przewodnikowski (dwa kursy) oraz drużynowych zuchowych, harcerskich, starszoharcerskich i wędrowniczych, a także warsztaty dla opiekunów prób na stopnieCzę instruktorskie.

W ramach CZAS odbyła się również II Ogólnopolska Konferencja Instruktorska "Kształceniowe Drobiazgi". Wśród prelegentów byli między innymi: hm. Emilia Kulczyk – Prus, członkini GK (ZOKK), hm. Inga Rusin, komisarka zagraniczna ZHP (ZOKK) oraz hm. Sylwia Krause, komendantka Szkoły Instruktorskiej Chorągwi Śląskiej (SOKK).

Uczestnicy w drugiej części konferencji pracowali w dziesięciu grupach dyskusyjnych, poruszających m.in. zagadnienia różnorodności w kształceniu, kształcenia nauczycieli, propozycji programowych i nowych technologii w kształceniu kadry, kształcenia w skautingu i dla specjalności, a także próbowali odnaleźć odpowiedź na pytanie – na co zwrócić uwagę by skutecznie kształcić. Prezentacja wymiany doświadczeń i wniosków była punktem podsumowującym konferencji.

hm. Maria Kotkiewicz
Komendantka Hufca Częstochowa

namiCzęstochowska Akcja Szkoleniowa skupiła 140 harcerzy i instruktorów z całej Polski. W dniach 19 – 29 sierpnia b.r. na terenie Harcerskiego Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego Hufca Częstochowa „Pająk” trwała akcja szkoleniowa CZAS 2013. Podczas niej odbyły się kursy: kadry kształcącej, podharcmistrzowski, przewodnikowski (dwa kursy) oraz drużynowych zuchowych, harcerskich, starszoharcerskich i wędrowniczych, a także warsztaty dla opiekunów prób na stopnie instruktorskie.

Dziesięć dni kształceniowej przygody za nami. Z nową wiedzą, bogatsi o doświadczenia i nowe znajomości uczestnicy CZAS wrócili do swoich środowisk. Dziękujemy wszystkim za wybór naszej formy kształceniowej i już zapraszamy na jubileuszową – piątą odsłonę CZAS 2014.Częstochowska Akcja Szkoleniowa skupiła 140 harcerzy i instruktorów z całej Polski. W dniach 19 – 29 sierpnia b.r. na terenie Harcerskiego Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego Hufca Częstochowa „Pająk” trwała akcja szkoleniowa CZAS 2013. Podczas niej odbyły się kursy: kadry kształcącej, podharcmistrzowski, przewodnikowski (dwa kursy) oraz drużynowych zuchowych, harcerskich, starszoharcerskich i wędrowniczych, a także warsztaty dla opiekunów prób na stopnie instruktorskie.Częstochowska Akcja Szkoleniowa skupiła 140 harcerzy i instruktorów z całej Polski. W dniach 19 – 29 sierpnia b.r. na terenie Harcerskiego Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego Hufca Częstochowa „Pająk” trwała akcja szkoleniowa CZAS 2013. Podczas akcji odbyły się kursy: kadry kształcącej, podharcmistrzowski, przewodnikowski (dwa kursy) oraz drużynowych zuchowych, harcerskich, starszoharcerskich i wędrowniczych, a także warsztaty dla opiekunów prób na stopnie instruktorskie.

Częstochowska Akcja Szkoleniowa skupiła 140 harcerzy i instruktorów z całej Polski. W dniach 19 – 29 sierpnia b.r. na terenie Harcerskiego Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego Hufca Częstochowa „Pająk” trwała akcja szkoleniowa CZAS 2013. Podczas akcji odbyły się kursy: kadry kształcącej, podharcmistrzowski, przewodnikowski (dwa kursy) oraz drużynowych zuchowych, harcerskich, starszoharcerskich i wędrowniczych, a także warsztaty dla opiekunów prób na stopnie instruktorskie. W ramach CZAS odbyła się również II Ogólnopolska Konferencja Instruktorska "Kształceniowe Drobiazgi". Wśród prelegentów byli między innymi: hm. Emilia Kulczyk – Prus członkini GK (ZOKK), hm. Inga Rusin komisarka zagraniczna ZHP (ZOKK) oraz hm. Sylwia Krause komendantka Szkoły Instruktorskiej Chorągwi Śląskiej (SOKK).. Uczestnicy w drugiej części konferencji pracowali w dziesięciu grupach dyskusyjnych poruszających m.in. zagadnienia różnorodności w kształceniu, kształcenia nauczycieli, propozycji programowych i nowych technologii w kształceniu kadry, kształcenia w skautingu i dla specjalności, a także próbowali odnaleźć odpowiedź na pytanie – na co zwrócić uwagę by skutecznie kształcić.

Prezentacja wymiany doświadczeń i wniosków była punktem podsumowującym konferencji. Dziesięć dni kształceniowej przygody za nami, z nową wiedzą, bogatsi o doświadczenia i nowe znajomości uczestnicy CZAS wrócili do swoich środowisk. Dziękujemy wszystkim za wybór naszej formy kształceniowej i już dziś zapraszamy na jubileuszową – piątą odsłonę CZAS 201