Operacja 1001 Frombork, wieloletnia akcja ZHP prowadzona w latach 1966-1973, miała na celu pomóc w odbudowie zniszczonego w czasie wojny Fromborka oraz przygotować miasto do obchodów 500-lecia urodzin Mikołaja Kopernika. Tu bowiem dokonał on swego genialnego odkrycia i napisał dzieło „O obrotach sfer niebieskich”, tu zmarł i został pochowany.

Przez 7 lat w okresie wakacji harcerze ze szkół budowlanych pracowali przy odbudowie miasta. Obok nich zespoły harcerskie ze szkół innych resortów prowadziły usługi gastronomiczne, hotelarskie, medyczne, łączności, ślusarskie, stolarskie, radiowo-telewizyjne. Z koncertami występowały harcerskie zespoły artystyczne. Wiosną dbali o zieleń harcerze ze szkół leśnych. Wszystkie te działania służyły miastu, jego mieszkańcom oraz turystom.

Przez te 7 lat pracowało we Fromborku około 30 tysięcy harcerzy i harcerek. 2391 instruktorów i harcerzy za swoją nienaganną pracę, trwającą co najmniej trzy turnusy, otrzymało najwyższe wyróżnienie – tytuł Honorowego Obywatela Fromborka (HOF).
Od zakończenia operacji mijają już cztery dziesięciolecia. Najmłodsi uczestnicy operacji mają dorosłe dzieci, ci najstarsi nawet wnuki albo prawnuki. Czas więc najwyższy spotkać się, powspominać dni młodości. I takie spotkanie pod koniec maja 2013 roku pragniemy zorganizować.

Niestety, po tylu latach większość adresów honorowych obywateli Fromborka straciła swoją aktualność, harcerki pozmieniały swoje nazwiska.

Honorowi Obywatele Fromborka!

Wzywam Was wszystkich – odezwijcie się!
Podajcie swoje aktualne adresy. Napiszcie, czy chcecie wiosną 2013 roku przyjechać do Fromborka – miasta swojej młodzieńczej przygody i wziąć udział w zlocie. Aktualne adresy przesyłajcie na adres:
Komenda Hufca ZHP Braniewo
ul. Armii Krajowej 9
14-500 Braniewo
z dopiskiem „Zlot Honorowych Obywateli Fromborka”

e-mail: [email protected]

Do zobaczenia we Fromborku, gdzie będę czekał na Was, by uścisnąć Wasze dłonie i jeszcze raz podziękować za wszystko, co zrobiliście przed laty dla miasta Mikołaja Kopernika. Miasta naszej młodości!

hm. Henryk Leśniowski

HOF, I zastępca Szefa Sztabu Operacji 1001 Frombork