Rajd „Wisła” symbolicznie otwiera sezon wędrówek i letnich biwaków. W czasie tej imprezy harcerze z całej Chorągwi Mazowieckiej ZHP po ponad pół roku od wrześniowego Święta Chorągwi mogą się spotkać, by przy ognisku i dźwiękach gitary spędzić czas. Na kolejną edycję rajdu wszyscy czekamy z utęsknieniem.

Przygotowania trwały już od dawna. Przygotowywali się organizatorzy – aby każdy szczgół był dopracowany, obsługa i komendanci tras, aby trasy były dla uczestników atrakcyjne. Przygotowywali się przedstawiciele władz, którzy objęli honorowym patronatem poszczególne trasy. Przygotowywali się także sami uczestnicy – uzupełniając ewentualne braki w sprzęcie oraz pracując nad kondycją, bowiem XXXV Ogólnopolski Rajd „Wisła” nie należy do najłatwiejszych.

Niewątpliwym walorem rajdu było miejsce spotkania – ukochane przez wszystkich Gorzewo. Nie trzeba być harcerzem, aby poczuć ten niezwykły klimat, tę niezapomnianą atmosferę. Właśnie w sobotę 19 maja w Gorzewie, podczas wieczornego ogniobrania przygotowanego przez 3 Ciechanowską Wielopoziomową Drużynę  Harcerską „Żywioły”, czuć było tę niezwykłą więź harcerską.

Tradycyjnie już Stanicę Gorzewo odwiedziło wielu gości, wśród których nie zabrakło naczelniczki hm. Małgorzaty Sinicy, członka GK hm. Grzegorza Woźniaka, członka RN ZHP hm. Roberta Konarskiego, przewodniczącego Rady Chorągwi Mazowieckiej hm. Krzysztofa Wasilewskiego.

Mazowieckich harcerzy nie zawiedli także: starosta płocki Michał Boszko, mazowiecki kurator oświaty Karol Semik, dyrektor Książnicy Płockiej Joanna Banasiak, wójt gminy Gostynin Edmund Zieliński, wójt gminy Szczawin Kościelny Jerzy Sochacki, starosta gostyniński Jan Baranowski, dyrektor Szkoły Podstawowej w Łącku Zdzisław Ratajczyk, którzy wręczali nagrody zwycięskim drużynom na poszczególnych trasach. Swoją obecnością zaszczycił nas także ks. bp Roman Marcinkowski, który celebrował poranną niedzielną polową mszę świętą.

W klasyfikacji generalnej hufców niepokonany okazał się Hufiec Mława, na drugim miejscu znalazł się Hufiec Płock, miejsce trzecie – Hufiec Sochaczew.

Każde spotkanie mazowieckich harcerzy jest świetnym czasem snucia planów, podsumowań i podziękowań. Podczas Rajdu „Wisła” 2012 honorowe wyróżnienie „Niezawodnemu Przyjacielowi” w postaci symbolicznej laski skautowej otrzymał starosta płocki Michał Boszko, zaś srebrnym  Krzyżem „Za Zasługi dla ZHP” odznaczony został kurator Karol Semik.

Podczas minionego weekendu w Gorzewie bawiło się ponad 600 zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników, instruktorów oraz goście. Kolejna tak wielka impreza we wrześniu – będą to Dni Chorągwi Mazowieckiej organizowane w Płocku. Tymczasem odliczamy do kolejnej – 36. już edycji rajdu, a ta już za rok!

Agnieszka Białecka
Chorągiew Mazowiecka ZHP im. Władysława Broniewskiego