ZHP upamiętni 80. rocznicę Powstania Warszawskiego ogólnopolską kampanią.

Harcerze i harcerki z ZHP w tym roku włączają się w akcję „Dumni z Powstańców”, która jest częścią ogólnopolskiej kampanii „BohaterON”. Zgłoszone patrole będą organizować wydarzenia rocznicowe upamiętniające wydarzenie, które miało miejsce 80 lat temu, edukując oraz rozpowszechniając informacje o powstańcach lokalnie, w swoich miejscach działania. Odbiorcy będą mieli okazję otrzymać pocztówki i naklejki z kolażem okolicznościowym. Akcje będą odbywać się w wielu polskich miejscowościach już 1 sierpnia i będą trwały do 2 października.

Wychowanie patriotyczne w ZHP

ZHP już od ponad stu lat wychowuje młodych i świadomych obywateli, którym bliskie jest pielęgnowanie pamięci o ważnych postaciach i wydarzeniach historycznych, a także kształtowanie postawy proobywatelskiej i budowanie świadomości historycznej. Organizując akcję w niemal stu lokalizacjach w całej Polsce, będziemy mieć okazję budowania poczucia patriotyzmu nie tylko wśród wychowanków harcerskich, ale także wśród lokalnej społeczności.

„BohaterON” – kampania upamiętniająca Powstanie Warszawskie i promująca historię Polski

„BohaterON – włącz historię!” to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Dumni z Powstańców to kolejna odsłona akcji mającej na celu upamiętnienie bohaterów Powstania Warszawskiego, edukację historyczną oraz promocję postaw patriotycznych.

Raz w roku, 1 sierpnia, Warszawa zatrzymuje się na chwilę, aby wspomnieć wydarzenia sprzed lat – wybuch Powstania Warszawskiego, którego okrągłą – 80. rocznicę obchodzimy w tym roku. Pamięć o bohaterach to ważna część dbania o historię. W tym roku po raz kolejny harcerze i harcerki w całej Polsce pokażą, że pamiętają o ważnych dla kraju wydarzeniach.

Radosny patriotyzm w ZHP – co oznacza?

Radosny patriotyzm w ZHP to podejście do miłości ojczyzny, które łączy głęboki szacunek dla historii z pozytywnym, pełnym entuzjazmu podejściem do świętowania narodowych wartości. W ZHP wierzymy, że patriotyzm powinien być źródłem radości i dumy, a nie tylko obowiązkiem czy ciężarem. Dlatego zachęcamy do wspólnego świętowania z rodziną i dziećmi, przekazując wartości patriotyczne w sposób angażujący i pełen ciepła.

Jak kształtować postawy patriotyczne?

Zainteresowanych tematem zapraszamy do przeczytania artykułu „Radosne świętowanie patriotyzmu w domu z dzieckiem”, który oferuje praktyczne porady na temat włączania elementów patriotycznych w codzienne życie rodzinne. Dodatkowo, warto posłuchać naszego podcastu „Jak uczyć dzieci radosnego patriotyzmu? Podcast ZHP dla rodziców”, który dostarcza inspiracji i wskazówek, jak w naturalny sposób wprowadzać młode pokolenie w świat wartości patriotycznych. Dzięki tym materiałom odkryjecie, jak w radosny sposób kształtować postawy patriotyczne u dzieci i tworzyć z nimi piękne wspomnienia.

Podcast „Iskierka” to audycja kierowana do rodziców, którzy poszukują inspiracji, do kreatywnych działań z dziećmi, czy wsparcia w wyzwaniach czekających na rodzica w XXI wieku. Podcast jest tworzony przez Związek Harcerstwa Polskiego — największą w Polsce młodzieżową organizację, która zrzesza ponad 110 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Audycje znajdziesz na Spotify ZHP oraz innych popularnych serwisach streamingowych.

ZHP upamiętni 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. Na zdjęciu znajdują się harcerki w mundurach ZHP trzymające biało-czerwone flagi Polski.

fot. Karolina Piotrowska

Związek Harcerstwa Polskiego – sprawności na całe życie

Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 110 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 12 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie.