Na czym polega kampania „Mapuj Pomoc”?

Kampania koordynowana przez fundację „To Proste” ma na celu uświadomienie społecznościom, że w Polsce funkcjonuje sprawdzona sieć niosąca pomoc w sytuacjach kryzysowych. Osiągnięcie założonego celu nie udałoby się to gdyby nie zjednoczenie licznych organizacji we wspólnym celu – pomocy potrzebującym. ZHP również dołącza do akcji, wykorzystując swoje zasoby i mobilizację wszystkich członków i członkiń organizacji.

Wymiar służby dla członków i członkiń w ZHP

Służba na rzecz bliźnich jest wpisana w harcerską codzienność. Już od najmłodszych lat zuchy uczą się empatii i tego, że dobre uczynki są czymś bardzo ważnym. Stając się harcerzami, działania pomocowe stanowią coraz większą część naszych działań. Harcerki i harcerze starsi poszukując nowych możliwości i doświadczeń, jednocześnie poszukują także miejsc, w których mogą oferować swoją przemyślaną i zaplanowaną pomoc – taką, która przyniesie realne korzyści. Dla wędrowników i wędrowniczek służba jest podstawą pracy. Szczególnie ważna jest tu stałość działań, która długofalowo przynosi wymierne korzyści. Za każdym z działań prowadzonych przez członkinie i członków ZHP kryje się nowa historia, która udowadnia, że warto jest być uważnym na nasze najbliższe otoczenie.

Harcerska pomoc lokalnie

Wszystkie te działania łączy jedna wspólna cecha – działanie lokalne. Uważność kształtowana na każdym etapie harcerskiego wychowania pozwala na dostrzeganie miejsc czy sytuacji, w których potrzebna jest pomoc. Harcerze i harcerki w całej Polsce śródrocznie angażują się w wiele inicjatyw społecznych, organizują zbiórki, kiermasze charytatywne, wspierają ogólnopolskie akcje. Tym razem we współpracy z „Mapuj Pomoc” będą mogli działać wspólnie w ponad 2000 punktach na terenie całego kraju, by móc lokalnie organizować potrzebną pomoc.

Współpraca ZHP z Mapuj Pomoc

Jako partner akcji chcemy szczególnie zwracać uwagę na to, że za każdym razem nasza pomoc musi być zaplanowana. Często mając dużą chęć pomocy, mobilizujemy się do działania, jednak czasami skala wydarzeń zaczyna nas przerastać. Jak zrobić to z głową? Kampania „Mapuj Pomoc” to skoordynowane działania w wielu punktach pomocowych. Zakłada wieloaspektową pomoc, nie tylko rzeczową i finansową, ale także prawną, psychologiczną, informacyjną, transportową i wiele innych. Ważnym aspektem jest to, że oprócz bezpośrednich działań na terenach dotkniętych kryzysem, fundacja dba także o rzetelne informowanie i szerzenie sprawdzonych treści. Dzięki temu możemy zgłębiać treści w przygotowanych artykułach i zdobywać najnowsze informacje.

Razem z ZHP włącz się w pomoc dla powodzian:

Przeczytaj więcej o pomocy ZHP w trakcie powodzi: https://zhp.pl/harcerze-i-harcerki-zhp-walcza-ze-skutkami-powodzi-2024/

Włącz się w zrzutkę na rzecz powodzian i dowiedz się więcej o formach pomocy organizowanych w ZHP.

Obejrzyj film o wsparciu poszkodowanych przez harcerki i harcerzy.

Dowiedz się więcej o akcji „Mapuj Pomoc” klikając tutaj.