W zlocie uczestniczą skauci z całej Europy oraz Stanów Zjednoczonych, w tym aż 850 harcerzy i harcerek ze Związku Harcerstwa Polskiego. Uczestnicy przez najbliższe kilka dni będą zgłębiać tajemnice kosmosu i wpływ człowieka na środowisko naturalne. Program zlotu skupia się na czterech wybranych Celach Zrównoważonego rozwoju: dostępna i czysta energia, odpowiedzialna konsumpcja i produkcja, życie na lądzie oraz działania w dziedzinie klimatu. Oficjalnym partnerem tego wydarzenia jest Polska Fundacja Narodowa.

Bycie gospodarzem tegorocznego zlotu jest dla naszej organizacji kolejnym ciekawym wyzwaniem, które poszerza horyzonty! Organizatorzy ze strony ZHP, przez ponad rok, mierzyli się z takimi wyzwaniami, jak znalezienie odpowiedniego miejsca oraz przygotowanie terenu pod zlot, pozyskanie partnerów i sojuszników, tworzenie atrakcyjnego programu całego wydarzenia, czy koordynowanie zgłoszeń z innych krajów.

W Świeradowie-Zdroju na uczestników i uczestniczki czeka mnóstwo atrakcji! Od ciekawych gier i zabaw, po wieczorne koncerty. Interesującym punktem programu jest także Potluck Dinner, czyli nieodzowny element każdego Intercampu, jakim jest festiwal regionalnego jedzenia. Młodzi skauci podczas zlotu wyruszą na wędrówkę po Górach Izerskich po wyznaczonych trasach, wezmą udział w różnych zadaniach na terenie zlotu, a także odbędą służbę, czyli nieodzowny element harcerskiego wychowania – pomogą lokalnemu środowisku we współpracy z Centrum Edukacji Ekologicznej NATURA 2000 „Izerska Łąka”. Komendzie zlotu zależało na tym, żeby wydarzenie, jakim jest Intercamp 2024, nie tylko zapadło w pamięć uczestników, a także pozostawiło po sobie dobre ślady.

Dla wielu młodych harcerek i harcerzy będzie to pierwsza okazja, żeby spotkać się z taką ilością młodzieży z zagranicy. Intercamp to niepowtarzalna okazja, aby doświadczyć innych kultur, wyznań oraz rozwijać swoje umiejętności komunikacji w innych językach. – phm. Miłosz Pawlak, członek komendy zlotu ds. komunikacji i promocji.

Będzie to weekend pełen wrażeń oraz międzykulturowej wymiany, która z pewnością pozytywnie wpłynie na odważne wkraczanie w dorosłość przez harcerzy i skautów z całej Europy!