23 czerwca w Sali Herbowej Nowego Ratusza w Gdańsku naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica oraz skarbnik ZHP hm. Paweł Chmielewski podpisali umowę ramową z Miastem Gdańskiem, na mocy której Gdańsk może stać się Miastem-Gospodarzem XXV Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku.

Światowe Jamboree, to 40 000 uczestników, 65 000 odwiedzających, dwa tygodnie atrakcyjnego programu edukacyjnego, młodzi ludzie z ponad 160 krajów, wszystkie rasy i religie, uniwersalny wymiar jamboree, jako miejsca, gdzie w realnym działaniu wypełnia się idea „pokoju i braterstwa ponad narodami” – to wszystko sprawia, że zorganizowanie Światowego Jamboree Skautowego jest wyjątkowym wyzwaniem.

Od pierwszej edycji, która odbyła się w 1920 roku w Olympia Hall w Londynie jamboree wędruje po krajach i kontynentach. W Europie Środkowej ostatnie jamboree odbyło się w 1933 roku na Węgrzech. Polska nigdy nie była gospodarzem Światowego Jamboree Skautowego. Najbliższe zloty odbędą się w sierpniu 2015 roku w Japonii i w 2019 roku w Stanach Zjednoczonych.

Główna Kwatera ZHP w grudniu 2014 r., po zapoznaniu się z raportem przygotowanym przez Zespół Projektu Jamboree 2023, podjęła decyzję o wyborze Gdańska jako lokalizację miasteczka jamboree. Przez pół roku trwały intensywne prace mające na celu uzgodnienie treści umowy ramowej, w której strony biorą na siebie szereg zobowiązań.

Podpisanie umowy rozpoczyna nowy etap współpracy ZHP i Miasta Gdańska w celu uzyskania przez ZHP prawa do organizacji w Polsce XXV Światowe Jamboree Skautowego. Oferta organizacji jamboree w Gdańsku zostanie złożona przez ZHP Światowej Konferencji Skautowej, która obradując w sierpniu 2017 r. w Baku w Azerbejdżanie podejmie decyzję w tej sprawie.

Cykl przygotowań organizacyjnych do jamboree zakłada, że dwie imprezy poprzedzające (tzw. „pre-events”) odbędą się w Gdańsku. Będzie do Europejskie Jamboree w roku 2021 i Zlot Stulecia ZHP w roku 2018.

W uroczystości wziął udział prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Teresa Blacharska – skarbnik miasta, Piotr Grzelak – zastępca Prezydenta Miasta Gdańska (pełnomocnik prezydenta ds. jamboree), Zbigniew Niemczycki – szef Komitetu Organizacyjnego Kandydatury oraz członkowie Głównej Kwatery ZHP – zastępca Naczelnika ZHP hm. Krzysztof Budziński i hm. Karol Gzyl.