Zdobywamy nowe umiejętności i przyjaźnie! Harcerska Wyprawa Pamięci

Aktualności

~ 0 min czytania

fot. Michał Wiraszka
Opatrywanie ran i obrażeń rekonstruktora odgrywającego rolę podchorążego Tereszczuka, wykonywanie szkicu perspektywicznego fragmentu terenu bitwy z miejsca, w którym zginął płk Kurek, rozkręcanie i wymiana fragmentu gąsienicy znajdującej się bezpośrednio pod kołem jezdnym, a na koniec dnia – spotkanie kultur i pokoju. Harcerze i harcerze ZHP uczestniczą w Harcerskiej Wyprawie Pamięci w 80. rocznicę Bitwy o Monte Cassino. Za nimi dzień pełen wrażeń, m.in. XXVIII Rajd Honker oraz międzynarodowe spotkanie skautów dla pokoju w Cassino. 

XXVIII Rajd Honker

Podczas Rajdu Honker, harcerze i harcerki mieli okazję podążać tym samym śladem co 2 Korpus Polskich Sił Zbrojnych w czasie kampanii włoskiej. Zgrupowania rajdowe znajdowały się w miejscach historycznych wydarzeń, a zadania wykonywane przez uczestników nawiązywały bezpośrednio do historii, rozgrywanych w tych właśnie miejscach. Co więcej, do przygotowania gry wykorzystano oryginalne elementy wyposażenia żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych z okresu walk lub ich wiernych replik.

zhp mc2024 michal wiraszka 36

fot. Michał Wiraszka                                                                                  

Rajd był organizowany przez 20 Drużynę Harcerską „Lotna” im. ppłk Władysława Smrokowskiego (Hufiec ZHP Myślibórz), Krąg Instruktorów i Starszyzny LOTNA20+ (Hufiec ZHP Myślibórz), 20 Drużynę Starszoharcerską „Szare i Wilki” im. Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich (Hufiec ZHP Ziemi Wolińskiej), Krąg Starszyzny Harcerskiej i Seniorów „Spadochron” Wronki (Hufiec ZHP Szamotuły) oraz 9 Wielopoziomową Drużynę Harcerską WATAHA (Hufiec ZHP Myślibórz).

Międzynarodowe spotkanie skautów dla pokoju w Cassino

Jako skauci staramy się budować nowy świat, ponad wszystkimi różnicami. Popołudniowe spotkanie kultur i pokoju w Cassino zaowocowało w nowe międzynarodowe znajomości.
Wszystko za sprawą międzynarodowego spotkania skautów dla pokoju w Cassino. W ramach festynu na scenie każda chętna reprezentacja mogła wystąpić, prezentując regionalne pieśni i pląsy. Polskę reprezentował chór „Hejszowina” z Kudowy Zdroju. Dodatkowo była to doskonała okazja, by zapoznać się ze skautami z innych krajów,  posmakować regionalnych przekąsek oraz  wymienić się pomiędzy skautowymi kolekcjonerami – harcerskimi gadżetami. To inny sposób spotkania i doświadczenia braterstwa, które jest podstawą Pokoju. Na koniec festynu Burmistrz Cassino, na prośbę włoskich skautów, przekazał na ręce Naczelniczki ZHP – światło pamięci, światło Pokoju, czyli Betlejemskie Światło Pokoju, które skauci podtrzymują od 16 grudnia 2023 specjalnie na tę uroczystość.

zhp mc2024 michal wiraszka 35

fot. Michał Wiraszka

Takie wydarzenie to również doskonała okazja, by złożyć podziękowania naszym włoskim przyjaciołom, którzy od lat wspierają naszą organizację, pomagając w organizacji wypraw harcerzy ZHP do Włoch.

Medale Wdzięczności zostały wręczone:

  • Ewie Nadziei;
  • Annie Wojtulewicz;
  • Arturowi Frączkowi;
  • Julicie Lula.

Krzyżem za Zasługi dla ZHP odznaczono podharcmistrza Piotra Lulę.

To nie koniec naszej Wyprawy. Punktem kulminacyjnym będzie jutrzejszy (18 maja) udział w obchodach 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Harcerki i harcerze ZHP będą nie tylko pełnić wartę przy mogiłach żołnierzy, wspierać weteranów, ale także zapewniać wsparcie medyczne, czy organizacyjne. W obchodach weźmie udział między innymi Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą.

WSPÓLNIE DLA HARCERSKIEJ MISJI

Twoje wsparcie, nasza siła!

Numer konta do darowizn na rzecz ZHP

22 1140 1010 0000 5392 2900 1017

CZY WIESZ, ŻE...

„Zawisza Czarny” to flagowy statek ZHP . Żaglowiec uratował część załogi żaglowca Marques, który zatonął w gwałtownym szkwale. Po wzięciu rozbitków na pokład Zawisza, pomimo wysokiego stanu morza i bardzo silnego wiatru, pozostał w rejonie wypadku, poszukując ofiar. Na Bermudach żaglowiec i jego załogę witano jak bohaterów….
Czuwaj! Zauważyłeś coś co można poprawić?
Nasza strona internetowa jest naszym obozowiskiem w wirtualnym świecie, zbieranie feedbacku jest jak zbiórka przy ognisku, gdzie każdy może podzielić się swoimi przemyśleniami i pomysłami.Jeśli widzisz coś co można poprawić to proszę kliknij ikonkę feedbacku z prawej strony ekranu i prześlij naszemu zespołowi feedback. Pomoże nam to w rozwoju całego serwisu!
Skip to content