ZdalneHARCE

„(...)wychowywanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań."

ZHP Zdjęcie Zdalne Harce fot. Konrad Kmieć

fot. Konrad Kmieć

DRUŻYNOWI, ZASTĘPOWI!

Przygotowaliśmy dla Was propozycję programową na czas, kiedy pozostajecie w domach i dbacie o bezpieczeństwo swoje i osób wokół Was. Programy w gromadach i drużynach powinny być wciąż realizowane, choć z pewnością nie przybiorą one form, jakie zaplanowaliście sobie niecały rok temu. Czas podjąć wyzwanie! Zapewne kolejne dla Was w ciągu ostatnich tygodni.

Propozycja programowa „ZdalneHARCE to działania, które wesprą Wasze gromady, drużyny i zastępy w tak nietypowej sytuacji, w której wszyscy się znaleźliśmy. Program wzmocni pracę systemem małych grup, podpowie, z jakimi stopniami i sprawnościami możecie popracować w ciągu najbliższego miesiąca (a nawet dłużej), zaproponuje wachlarz ciekawych działań i zbiórek. Jego realizacja pozwoli na wsparcie każdej sfery rozwoju zucha, harcerza, harcerza starszego i wędrownika. Jednak najważniejsze jest to, że będziecie ze sobą w kontakcie, wciąż będziecie budować wspólnotę gromady i drużyny, robiąc przy tym ciekawe rzeczy.

Propozycja programowa na kwiecień 2020 oparta jest na wyzwaniach dla siły ciała, siły ducha, siły rozumu, siły braterstwa i siły emocji. Propozycję „ZdalneHARCE potraktujcie również jako bonus od czasu, która pozwoli Wam w trakcie realizacji gotowych pomysłów, wraz z zastępem, radą drużyny czy kadrą gromady przeformułować plan pracy.

Propozycje na cały tydzień dla wszystkich metodyk pojawią się już wkrótce – aktualizujemy stronę na bieżąco!

WYBIERZ SWOJĄ METODYKĘ

Drużynowi gromad i drużyn Nieprzetartego Szlaku znajdą polecane propozycje aktywności we właściwych metodykach, które mogą stać się inspiracją do działań.

Kto może realizować program?

• Drużynowi gromad zuchowych dla swoich zuchów za pośrednictwem rodziców,
  • Zastępowi harcerscy lub starszoharcerscy dla swojego zastępu,
  • Drużynowi harcerscy lub starszoharcerscy dla zastępu zastępowych,
  • Drużyny i patrole wędrownicze.

przygotuj się!

By przygotować się do #ZdalnychHARCÓW wybierz znaczek metodyki z boku lub przejdź do materiałów Centralnego Banku Pomysłów ZHP. Zobacz też tutoriale – przydadzą się każdemu!

Z programu możesz skorzystać w całości lub potraktować go jako inspirację

cele wychowawcze Propozycji Programowej ZHP na kwiecień 2020

Cele bezpośrednie, których adresatami są wychowawcy:

• Przypomnienie drużynowym i zastępowym, że w realizacji działań harcerskich nieustannie należy dbać o wszechstronny i harmonijny rozwój wychowanków.
  • Zaoferowanie kadrze gromad i drużyn propozycji działań wraz z materiałami o charakterze „worka z tworzywem”, z którego mogą skorzystać prowadząc działania harcerskie w warunkach kwarantanny domowej.
  • Zaoferowanie kadrze gromad i drużyn kilku gotowych propozycji zbiórek online w odpowiedzi na problem przeciążenia zastępowych, przybocznych i drużynowych ZHP nauką szkolną w warunkach kwarantanny domowej.
  • Zapewnienie kadrze gromad i drużyn dostępu do narzędzi pracy zdalnej wraz z instruktażem, aby mogła prowadzić działania harcerskie dostosowane do okoliczności kwarantanny domowej.

Cele pośrednie, których adresatami są wychowankowie:

• Wszechstronny i harmonijny rozwój członków ZHP we wszystkich sferach: fizycznej (tydzień siły ciała), duchowej (tydzień siły ducha), intelektualnej (tydzień siły rozumu), społecznej (tydzień siły braterstwa) i emocjonalnej (tydzień siły emocji).
  • Wprowadzenie w codzienność członków ZHP zdrowej rutyny i dbałości o zmienność bodźców jako swoistej profilaktyki przed popadnięciem w rutynę destrukcyjną, która powoduje „nic niechcenie” i obniżenie nastroju.
  • Stawianie wyzwań do samowychowania członków ZHP w oparciu o realizację sprawności i stopni.
  • Wzmocnienie więzów rodzinnych członków ZHP oraz zwiększenie zaangażowania rodziców w rozwój harcerski członków ZHP.
  • Zapobieganie rozluźnianiu więzów społecznych pomiędzy członkami zastępów oraz gromad/drużyn poprzez promowanie wspólnie przeżywanych zdalnych aktywności harcerskich.

Opracowanie treści: instruktorzy różnych chorągwi oraz Wydziałów i zespołów Głównej Kwatery ZHP