W tym roku po raz 31. odbędzie się Akcja Sprzątanie świata. Polska edycja swój początek wzięła od sprzątania Australii. W 1993 roku, jej pomysłodawca, australijski żeglarz i biznesmen Ian Kiernan, rozszerzył ideę Clean up Australia na cały świat pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Rok później Mira Stanisławska-Meysztowicz, Polka na stałe mieszkająca w Australii, zaszczepiła ideę Clean up the World w naszym kraju pod nazwą Sprzątanie świata-Polska, a następnie założyła Fundację Nasza Ziemia. Tegoroczna edycja Akcji Sprzątania świata rozpoczyna czwartą dekadę promocji idei nieśmiecenia w naturze. 

Finał Akcji organizowany przez Fundację odbędzie się w trzeci weekend września: 20, 21 i 22 września. Zachęcamy, by daty swoich akcji planować na ten dzień, lecz nie jest to konieczne.

Akcję Sprzątania świata możesz przeprowadzić i zaraportować do końca października 2024 r. 

Jak wziąć udział w akcji?

  1. Zbierz grupę osób, chcąc przystąpić do akcji. Może to być patrol, zastęp, drużyna, szczep, hufiec itp.

  2. Zaplanujcie działania: wyruszcie na rekonesans. Wsiądźcie na rowery lub wybierzcie się na spacer i znajdźcie miejsca, które wymagają posprzątania. Działamy lokalnie w myśl zasady: „W tym roku posprzątam swój kawałek Polski”! Wstępnie zaplanujcie, kto może wam pomóc w organizacji, kogo chcecie zaangażować w akcję i ile osób będzie uczestniczyć w sprzątaniu. Zróbcie listę zadań i potrzebnych materiałów.
    Przy okazji zerknijcie, czy nie uda wam się połączyć tych zadań z realizacją wybranego tropu!

  3. Zadbajcie o to, żeby wasza akcja odbyła się zgodnie z lokalną jurysdykcją. Dowiedzcie się, do kogo należy teren, który zamierzacie wysprzątać i skontaktujcie się z właścicielem (np. gminą, Lasami Państwowymi, osobą prywatną lub zarządem zieleni miejskiej). Poinformujcie ich o swoich planach i uzyskajcie zgodę na przeprowadzenie akcji. Poproście o wsparcie w postaci na przykład worków i rękawic. Ustalcie, co zrobić z zebranymi odpadami. Czy gmina pomoże wam w ich bezpłatnym odebraniu? Czy raczej skieruje was do firmy wywożącej śmieci? Wyznaczcie miejsce, w którym będziecie składować pełne worki i zasugerujcie, że pozbieracie je z podziałem na frakcje. Określ dzień i godzinę odebrania odpadów. Pozyskaj też numer telefonu do osoby, która uzgodni z wami odbiór, i upewnij się, że worki faktycznie zostały odebrane.

    4. Zarejestrujcie się poprzez formularz akcji, zaznaczając, że jesteście harcerzami w rubryce „do akcji przystępujecie jako…”.
    To ważne, aby zarejestrować akcję, bo tylko tak uda nam się wspólnie policzyć, ile osób wzięło udział w Sprzątaniu Świata i ile śmieci udało się zebrać w tym roku.  Dzięki wynikom przesyłanym przez uczestników Fundacja może pokazać, jak dużym problemem w Polsce jest śmiecenie w naturze.

    KLIKNIJ, ABY PRZEJŚĆ DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO w formularzu nie zapomnijcie oznaczyć swojego sztabu jako „grupa harcerska”

    5. Przeprowadź akcję. Pamiętaj, że wydarzenie ma przede wszystkim wymiar dydaktyczny i stanowi doskonałą okazję do promocji działań proekologicznych w środowisku lokalnym. Mile widziane są projekty edukacyjne połączone z kampaniami informacyjnymi, zachęcające społeczność do zmiany nawyków, tak żeby ograniczyć ilość odpadów. A może uda ci się zaprosić kogoś z regionu, kto podczas wydarzenia opowie o problemach i wyzwaniach związanych z gospodarką odpadami lub ochroną środowiska naturalnego? To dobry sposób, żeby kształtować świadome postawy!

    6. Wypełnij raport z akcji, do którego formularz otrzymasz na maila.

    7. Po uzupełnieniu raportu otrzymasz certyfikat potwierdzający udział w akcji.