zhp.pl

WODNE AKTUALNOŚCI

Wydział Wychowania Wodnego

O nasStrukturaKonferencja Wychowanie Wodne w ZHPHarcerski Rejs Roku 2017Specjalność wodna i żeglarskaMapa wodniakówWydarzeniaDo pobraniaKontakt

Czym jest Wydział Wychowania Wodnego?

Wydział Wychowania Wodnego GK ZHP jest wydziałem Głównej Kwatery ZHP powołanym w celu koordynowania, popularyzowania i promowania szeroko rozumianego wychowania wodnego. Celem pracy wydziału jest zachęcanie młodych ludzi do bezpiecznego uprawniania turystyki wodnej, bezpiecznego spędzania czasu nad wodą, przeżywania przygód i odkrywania ciekawych miejsc.

Wydział Wychowania Wodnego GK ZHP przygotowuje szkolenia i propozycje programowe związane z kajakarstwem, żeglarstwem, żeglarstwem morskim, nurkowaniem, pływaniem, ratownictwem wodnym, sportami motorowodnymi. Wydział współpracuje z Fundacją Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP oraz zespołami pilota chorągwi ZHP.

Szef Wydziału Wychowania Wodnego GK ZHP

hm. Rafał Klepacz,

Zespoły

ZESPÓŁ KAJAKOWY

Szef zespołu kajakowego
phm. Anna Świerczyńska, Hufiec ZHP Praga Północ, Chorągiew Stołeczna

ZESPÓŁ PROGRAMU WYSZKOLENIA WODNEGO

Szef zespołu Programu Wyszkolenia Wodnego
phm. Stanisław Firlej, Hufiec ZHP Jaktorów, Chorągiew Mazowiecka

ZESPÓŁ ŻEGLARSTWA MORSKIEGO

Szef zespołu żeglarstwa morskiego
hm. Waldemar Mieczkowski, Główna Kwatera ZHP (ostatni przydział CWM ZHP)

ZESPÓŁ PROMOCJI

Szef zespołu promocji
phm. Hanna Domurat, Hufiec ZHP Białystok, Chorągiew Białostocka

CENTRALNY OŚRODEK EGZAMINACYJNY ZHP NA PATENTY ŻEGLARSKIEGO

Konferencja Wychowanie Wodne w ZHP 2018!

Po raz kolejny odbędzie się Konferencja Wychowanie Wodne w ZHP, czyli spotkanie wszystkich instruktorów i wędrowników którzy pracują ze specjalnością wodną. Jeśli miłość do morza, jezior czy rzek nie jest Ci obca, zgłoś się jak najszybciej!

Kiedy? 9-11.02.2018r;

Gdzie? Centrum Olimpijskie w Warszawie;

Koszt? 110 zł (dla uczniów i studentów 85 zł);

Co jest w cenie? Nocleg, wyżywienie, materiały konferencyjne, program, Bal Stulecia;

Jak się zgłosić? Przez formularz, który znaleźć tutaj ( http://www.cwm.edu.pl/konferencja-wodna )

Dla kogo? Instruktorzy ZHP, członkowie ZHP pełniący funkcje instruktorskie, kadra ZHP oraz innych organizacji harcerskich i skautowych, zainteresowana wychowaniem wodnym lub pracą ze specjalnością wodną

Głównym celem jest przedstawienie dobrych praktyk środowisk wodniackich i ich integracja. Nie oznacza to jednak, że o wychowaniu wodnym opowiadać będą tylko harcerze. Wśród prelegentów nie zabraknie przedstawicieli instytucji naukowych, organizacji skautowych, środowisk zawodowo związanych z wodą oraz pasjonatów żeglarstwa. Konferencję organizuje Zespół Pilota Chorągwi Stołecznej oraz Centrum Wychowania Morskiego ZHP.

Ważnym punktem konferencyjnego programu jest, odbywający się po raz drugi Bal Stulecia. To okazja do wspólnego uczczenia stuletniej historii ruchu wodnego, w wyjątkowy sposób. W czasie Balu odbędzie się również rozdanie nagród: Harcerski Rejs Roku 2017 oraz Harcerski Spływ Roku 2017.

Więcej informacji o Konferencji i o tym jak się na nią zgłosić znajdziesz na stronie internetowej Centrum Wychowania Morskiego ZHP. ( http://www.cwm.edu.pl/konferencja-wodna )

Natomiast ze wszytskimi aktualnościami dotyczącymi konferencji będziesz na bieżąco gdy dołączysz do wydarzenia na Facebooku. ( https://www.facebook.com/events/898728173637461/ )

Nie zwlekaj, zgłoś się już dziś!

 

Harcerski Rejs Roku 2017

Wydział Wychowania Wodnego GK ZHP, ustanawia coroczną nagrodę Harcerski Rejs Roku. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: Morski Harcerski Rejs Roku i Śródlądowy Harcerski Rejs Roku.

 

Regulamin nagrody Harcerski Rejs Roku

Celem nagrody HARCERSKI REJS ROKU jest: popularyzacja sportów wodnych wśród członków ZHP, promowanie harcerskich żeglarzy, propagowanie nowych tras rejsów, aktywizowanie środowisk do organizacji ciekawych rejsów, wzmacnianie pozytywnego wizerunku ZHP w społeczeństwie, umożliwienie prezentacji środowisk na forum ogólnopolskim.

 

Nagroda HARCERSKI REJS ROKU przyznawana jest w dwóch kategoriach:

 • Morski Harcerski Rejs Roku
 • Śródlądowy Harcerski Rejs Roku.

 

 1. O nagrodę mogą ubiegać się środowiska harcerskie, które odbyły pomiędzy 1 stycznia 2017 a 30 grudnia 2017 rejs morski lub śródlądowy, który spełniał następujące warunki:
 • Był zorganizowany przez jednostkę harcerską (drużyna, szczep, krąg, hufiec itp.),
 • Brali w nim udział harcerze,
 • Odbywał się na jachcie (jachtach) żaglowym bądź motorowym,
 • Trwał dłużej niż 3 dni,
 • Wyróżnia się ze względu na swoją specyfikę, fabułę, trasę, zdarzenia jakie na nim zaszły bądź poziom trudności.
 1. O nagrodę mogą ubiegać się środowiska harcerskie wszystkich specjalności i również niepracujące z żadną specjalnością.
 2. Zgłoszenia należy przesyłać w dowolnej formie (prezentacja, opis rejsu, plakat, film itp.)  drogą elektroniczną na adres woda@zhp.pl do dnia 25 stycznia 2018 roku.
 3. W zgłoszeniu należy umieścić: datę rejsu, nazwę środowiska organizującego rejs, opis jednostki (jednostek) na której (których) został odbyty rejs, dokładną trasę rejsu, warunki meteorologiczne panujące na rejsie i przynajmniej trzy zdjęcia z rejsu.
 4. Kapituła oceniając rejsy bierze pod uwagę:
 • Atrakcyjność akwenu,
 • Zdarzenia, przygody z jakimi zmierzyli się uczestnicy rejsu,
 • Atmosferę, obrzędowość, fabułę rejsu,
 • Stosowanie metody harcerskiej i/lub instrumentów metodycznych,
 • Ogólną trudność rejsu,
 • Walory krajoznawcze,
 1. Laureaci nagród zostaną ogłoszeni w lutym 2018 roku, a nagroda zostanie wręczona podczas konferencji „Wychowanie Wodne w ZHP” w Centrum Olimpijskim w Warszawie w dniu 10 lutego 2018 roku.

 

Kapitułę nagrody Harcerski Rejs Roku stanowią:

 • Maciej Sodkiewicz – kapitan jachtowy, organizator i kierownik rejsów arktycznych. W 2015 roku dowodząc jachtem Barlovento II dopłynął najdalej na północ z polskich jednostek żaglowych, osiągając rekordową pozycję 82°37’,
 • Bogusław Witkowski – Prezes Pomorskiego Okręgu Żeglarskiego, wiceprezes PZŻ ds. morskich,
 • …….. – członek Rady Naczelnej ZHP,
 • Lucyna Czechowska – zastępczyni Naczelnika ZHP ds. wychowania,
 • Waldemar Mieczkowski – kapitan jachtowy, kapitan rejsów Zawiszy Czarnego na Jamboree w Chile oraz dookoła przylądka Horn,
 • Rafał Klepacz – kierownik Wydziału Wychowania Wodnego GK ZHP, komendant CWM ZHP,
 • phm. Anna Jaworska – Wydział Wsparcia Metodycznego GK ZHP.

Specjalność wodna i żeglarska

Zespół Pilota Chorągwi Łódzkiej

Zespół Pilota Chorągwi Mazowieckiej

Zespół Pilota Chorągwi Gdańskiej
Pilot Chorągwi- hm. Weronika Pyda-Ledwoń
e-mail: woda@gdanska.zhp.pl
tel. +48 502 504 980
facebook.com/zespolpilotagdanskZHP

Zespół Pilota Chorągwi Śląskiej

 

Jeszcze nic tu nie ma. Ale już niedługo.

 

PASSWORD RESET

Zaloguj się