W dniach 12-15 października w Brukseli odbyła się konferencja „Scouting for Europe”, podczas której ponad sto osób, reprezentantów organizacji skautowych z Niemiec, Francji i Polski, pracowało nad stworzeniem wspólnej deklaracji, odnoszącej się do najważniejszych wartości współczesnej Europy. Polskę reprezentowały 33 osoby – młodzi wędrownicy i instruktorzy.

Skauci i harcerze w międzynarodowych grupach zajmowali się takimi tematami jak tolerancja, solidarność międzynarodowa, życie w wolności, dialog międzyreligijny, demokratyczna współpraca i wzajemny szacunek. Wspólnie stworzyli deklarację, kreującą wizję idealnej Europy, którą chcą zrealizować.

Podczas pobytu w Brukseli uczestnicy mieli okazję odwiedzić Parlament Europejski, zwiedzić Dom Historii Europejskiej czy wziąć udział w nocnej grze miejskiej, przygotowanej przez belgijskich skautów, dzięki której mogli lepiej poznać infrastrukturę miasta.

Pełni energii uczestnicy wrócili do domów, by codzienną pracą wcielać w życie podjęte zobowiązania.