Jak zaplanować podróż z dzieckiem?

Przede wszystkim trzeba sprawdzić, kiedy wyjeżdżamy, dokąd jedziemy, ile będziemy przemierzać daną trasą i jakie po drodze znajdziemy przystanki, które będą atrakcyjne dla nas, rodziców, ale także dla dzieci. Co więcej, im młodsze dziecko, tym ma więcej energii. Warto dobrać czas podróży odpowiednio do wieku dziecka. Ważny jest też cel podróży – przed wyjazdem dobrze jest się zastanowić, czy spodoba się on zarówno dziecku, jak i nam. Należy też pomyśleć, czy dane miejsce spełnia aktualne potrzeby rodziny, np. posiada walory edukacyjne, a także możliwość odpoczynku, a może jest idealną bazą wypadową, do dalszych wycieczek? Jeszcze przed podróżą, warto również przygotować listę z rzeczami, które należy ze sobą zabrać. W dniu wyjazdu, z emocji, ale i z pośpiechu, często takie rzeczy wylatują z głowy.

Sposoby na nudę

Różne środki transportu wymagają różnych sposobów na walkę z nudą. W komunikacji miejskiej, w trosce o komfort współpasażerów, należy zadbać o ciche zabawy. W doborze odpowiedniej gry warto spojrzeć przez pryzmat siebie i zastanowić się, co mi, jako podróżnemu będzie przeszkadzało. Można wykorzystać gry karciane, znane rodzicom z dzieciństwa, jak wojna, czy układanie pasjansa, dobrze sprawdzą się też zagadki logiczne, tworzenie opowiadania, czy dziennika podróży. Inną propozycją jest też przygotowanie bingo, czyli stworzenie listy mijanych rzeczy po drodze – np. budynków, stacji kolejowych, czy innych charakterystycznych miejsc, które będą wymagały od dzieci skupienia i bacznej obserwacji świata zza okna przez całą drogę. W kreatywnym spędzaniu czasu i w rozwoju manualnym dziecka pomoże gra „wielkowymiarowa płaszczyzna”. O co chodzi? Przygotowujemy na kartonikach hasła, np. wielka pszczoła, malutki dinozaur, zebra ze skrzydłami itp. Wsypujemy je do woreczka lub czapki. Pierwsza osoba losuje kartonik i rysuje dany temat na kartce przez 5 sekund, następnie podaje kartkę do kolejnej osoby (mamy, taty, współpodróżującego). Partner/partnerka gry losuje kolejny kartonik z hasłem i na tej samej kartce, dorysowuje swoje hasło. I tak powstaje wielkowymiarowy rysunek z abstrakcyjnymi i kreatywnymi elementami!

Więcej sposobów na nudę, a także propozycje, co zabrać ze sobą w podróż, znajdziecie w #15 odcinku Podcastu ZHP I Iskierka, programu ZHP, który kierujemy do rodziców, którzy chcą aktywnie wspierać wychowywanie swoich dzieci. Nowe odcinki, wychodzą co miesiąc, w każdy trzeci czwartek miesiąca, na platformie Spotify.

Ekspertami #15 odcinka są:

  • przewodniczka Wiktoria Karwaszewska, nauczycielka języka angielskiego oraz rosyjskiego dzieci i dorosłych, która z pasją podchodzi do edukacji, łącząc praktyczne podejście z harcerskimi wartościami, harcersko – zastępczyni komendantki szczepu;
  • podharcmistrz Adrian Łukaszewski, pedagog specjalny, trener wewnętrznej motywacji, harcersko – kierownik Wydziału Zuchowego GK ZHP, a także kierownik wielu kolonii i obozów.