Wyjątkowe wydarzenie
Zlot Kadry ZHP to ogólnopolskie wydarzenie, które sprzyja poznawaniu ludzi z różnych środowisk z całej Polski, pozwala podnosić swoje kwalifikacje i rozwijać umiejętności. W tym roku wydarzenie jest organizowane na malowniczych terenach Muzeum Wsi Radomskiej, w terminie 14-18 sierpnia. W ramach Zlotu odbywa się pięć szlaków tematycznych:
- Szlak Granatowy – zrzeszający drużynowych, którzy będą mieli okazję uczestniczyć w obozach metodycznych, skupiających się na różnych grupach wiekowych: zuchach, harcerzach, harcerzach starszych oraz wędrownikach. To doskonała okazja do zdobycia nowej wiedzy i umiejętności w pracy z młodzieżą.
- Szlak Zielony – skierowany do kadry, która chce poszerzać swoje kompetencje komunikacyjne i wychowawcze. Warsztaty i szkolenia w ramach tej ścieżki pomogą w rozwijaniu umiejętności niezbędnych w efektywnej pracy z grupą.
- Szlak Żółty – obejmuje szereg kursów specjalistycznych, w tym dla komendantów hufców oraz kadry szkoleniowej. Uczestnicy będą mogli zdobyć nowe kwalifikacje, które wzbogacą ich kompetencje instruktorskie.
- Szlak Czerwony – przeznaczony dla harcmistrzów, czyli najbardziej doświadczonych instruktorów, którzy pragną mieć wpływ rozwoju całej organizacji.
- Szlak Różowy – podnoszący kompetencje wychowawcze i umożliwiający wymianę doświadczeń, skierowany do skautek z Ukrainy.
Malownicze tereny Mazowsza
Miejscem tegorocznego Zlotu jest Muzeum Wsi Radomskiej, czyli instytucja kultury o unikatowej wartości historycznej i etnograficznej, której niezwykła atmosfera z pewnością przyczyni się do wyjątkowego charakteru tego wydarzenia. Malowniczy teren skansenu, położony pośród drzew i urokliwej przyrody, pozwoli uczestnikom na chwilę refleksji nad jednym z punktów Prawa Harcerskiego – „Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać ”.
VII Zlot Kadry ZHP
To ważne wydarzenie w kalendarzu Związku Harcerstwa Polskiego, które odgrywa znaczącą rolę we wspieraniu rozwoju wolontariuszy oraz instruktorów i instruktorek organizacji. To wyjątkowy czas, kiedy uczestnicy z całego kraju mogą wzajemnie się inspirować, zdobywać nową wiedzę oraz umiejętności, a także dyskutować nad przyszłością ZHP. Zlot stanowi doskonałą okazję do refleksji nad kierunkami rozwoju organizacji, a także do wypracowania nowych pomysłów na dalsze działania.
Uczestnicy Zlotu wrócą do swoich środowisk z odświeżonymi perspektywami oraz energią do kontynuowania swojej pracy harcerskiej, co bezpośrednio przełoży się na rozwój lokalnych jednostek i całej organizacji. Wspólne doświadczenia zdobyte podczas Zlotu wzmacniają więzi między instruktorami, co sprzyja lepszej współpracy na różnych poziomach Związku Harcerstwa Polskiego.
fot. Michał Wiraszka
Związek Harcerstwa Polskiego – sprawności na całe życie
Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 110 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 12 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie.
Więcej o Zlocie Kadry ZHP możesz dowiedzieć się z rozmowy Zespołu ds. ZHP360 z zastępczynią komendantki Zlotu – hm. Małgorzatą Szwed:
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.