Odznaka Skautów Świata

Odznaka Skautów Świata (Scout of the Word Award) to odznaka, którą może zdobyć każda młoda osoba (zarówna harcerz, jak i osoba niezrzeszona) od momentu wejścia w metodykę wędrowniczą. Celem odznaki jest zainspirowanie młodych do tego, aby zastanowili się nad problemami świata i spróbowali rozwiązywać je w swoim środowisku lokalnym, podejmując działania na ich rzecz. To jedyna nagroda dla młodzieży przyznawana bezpośrednio przez WOSM. W ramach pełnienia służby zyskuje się wiedzę, umiejętności oraz pomoce potrzebne do rozwiązywania problemów globalnych na poziomie lokalnym. Odznaka wymaga od zdobywających ją zaangażowania, by uczynić środowiska lokalne lepszymi miejscami.

Zdobywanie Odznaki SWA odbywa się w 3 prostych fazach, które należy ukończyć:

1. Odkrycie SWA (Eksploracja i reakcja) – Odkrycie to pierwszy etap w programie OSŚ. Chodzi w nim o to, by poznawać globalne problemy, a później powiązać je z lokalnym kontekstem. Problemy te muszą być związane z wyzwaniami w skali globalnej, a także z jednym lub kilkoma obszarami: rozwojem i/lub pokojem i/lub środowiskiem naturalnym. Kiedy już zrozumiesz wyzwanie, możesz sprawdzić jak wpływa na Ciebie i Twoją lokalną społeczność i zareagować na nie. Kiedy nabędziesz odpowiednie umiejętności (m.in. podczas naszych szkoleń i warsztatów), możesz rozpocząć opracowywanie projektu rozwiązującego problematyczne kwestie. Odkrycie to przygoda, która trwa kilka dni (minimum 21 godzin).

Po ukończeniu odkrycia SWA:

• zapoznasz się z etapami programu Odznaki Skautów Świata (odkrycie – służba – społeczność – odznaka),
• zrozumiesz cały kontekst tego w jakich obszarach Twoja lokalna społeczność mierzy się z kwestiami związanymi z rozwojem, pokojem i/lub środowiskiem naturalnym,
• rozwiniesz w sobie empatię i osobiste zaangażowanie odnośnie tych spraw,
• opracujesz plan działania, by pełnić efektywną rolę w zwiększaniu świadomości i niesieniu pomocy społeczności w obliczu takich problemów,
• rozpoczniesz planowanie twojego projektu w ramach służby.

2. Służba SWA (Podjęcie działania)
 – to czas na osobiste zaangażowanie, podczas którego realizuje się długoterminowy (co najmniej 80-godzinny) projekt społeczny. Służba powinna odbywać się na polach związanych z głównymi celami Odkrycia SWA.

3. Społeczność SWA – Po ukończeniu Odkrycia SWA i Służby SWA zostaje stworzony raport działania, a następnie można dołączyć do ogólnoświatowej i ogólnopolskiej społeczności SWA.

Zobacz pełną informację o Odznace Skautów Świata (link).

W ramach realizacji Odznaki zyskacie wiedzę, umiejętności, a co najważniejsze – będziecie pełnili potrzebną i realną służbę. Odznaka wymaga od Was zaangażowania, by uczynić Wasze środowisko lokalne lepszym miejscem. Po zakończeniu działań Wasz wkład w społeczność lokalną stanie się częścią międzynarodowych starań na rzecz kreowania lepszego świata i zostawienia go lepszym niż zastaliśmy! Otrzymacie też pomoc tutora, dzięki czemu wybierzecie służbę najlepiej dostosowaną do Was i Waszych możliwości.

Chcecie zdobyć odznakę i pełnić aktywną służbę na rzecz społeczeństwa i naszego otoczenia? Nic nie stoi na przeszkodzie! Zgłoście swoją chęć do zespołu SWA na adres mailowy: [email protected]

Otrzymacie od nas też pomoc tutora, dzięki czemu wybierzecie służbę najlepiej dostosowaną do Was i Waszych możliwości. Zapraszamy do kontaktu z nami lub bezpośrednio konkretnym tutorem:

Lp Imię  Nazwisko Chorągiew
70 Agata Pruss Wielkopolska
71 Adrian Szczeszek Wielkopolska

WSPÓLNIE DLA HARCERSKIEJ MISJI

Twoje wsparcie, nasza siła!

Numer konta do darowizn na rzecz ZHP

CZY WIESZ, ŻE...

Corocznie w obozach harcerskich bierze udział ponad 85 000 osób.
Czuwaj! Zauważyłeś coś co można poprawić?
Nasza strona internetowa jest naszym obozowiskiem w wirtualnym świecie, zbieranie feedbacku jest jak zbiórka przy ognisku, gdzie każdy może podzielić się swoimi przemyśleniami i pomysłami.Jeśli widzisz coś co można poprawić to proszę kliknij ikonkę feedbacku z prawej strony ekranu i prześlij naszemu zespołowi feedback. Pomoże nam to w rozwoju całego serwisu!