S/y Zawisza Czarny wraca do służby

S/y Zawisza Czarny to jedyny harcerski żaglowiec w Polsce i jeden z niewielu na świecie. Dla harcerzy, harcerek i niezrzeszonej młodzieży, rejs na „Zawiszy Czarnym” jest wyjątkowym doświadczeniem, które pozostaje w pamięci na całe życie.

W ostatnim czasie statek przeszedł gruntowny remont. Wymieniono części jachtu odpowiedzialne za bezpieczeństwo żeglugi, wyremontowano maszty, windę kotwiczną, oraz usunięto skorodowane elementy. Zmodernizowano okablowanie elektryczne i teletechniczne, silnik otrzymał nowe wtryskiwacze, a wszystkie pompy wody są po gruntownych naprawach. To tylko niektóre z prac wykonanych w stoczni.

Rola Zawiszy w wychowaniu wodnym w ZHP

Wyjątkowe doświadczenia na pokładzie

Rejs na s/y Zawisza Czarny jest nie tylko przygodą, ale także ważnym elementem wychowania wodnego w ZHP. Żaglowiec wspiera promowanie sportów wodnych, harcerskich wartości, edukacji młodzieży oraz szkolenie kadry. Na jego pokładzie wychowały się zastępy polskich żeglarzy i przyszłych instruktorów.

Kształtowanie charakteru

Żeglarstwo wymaga koordynacji i współpracy. Proces wychowawczy na pokładzie żaglowca to okazja do budowania zespołu, nauki współpracy i szybkiego podejmowania decyzji. Aktywności wodne uczą także odpowiedzialności i samodyscypliny. Woda jest doskonałym nauczycielem – nic tak jak żeglarstwo nie kształtuje charakteru młodych ludzi.

S/y Zawisza Czarny wraca do służby! Zdjęcie przedstawia jacht "Zawisza Czarny" zacumowany w porcie. Na pierwszym planie widoczny jest dziób jachtu z jego nazwą, a w tle inne jednostki pływające na wodzie oraz linie brzegowe.

S/y Zawisza Czarny jako symbol harcerskiej tradycji

Historia żaglowca

Historia s/y Zawisza Czarny to ważny element historii harcerstwa. Pierwszym komendantem żaglowca przed II wojną światową był gen. Mariusz Zaruski. Podczas wojny statek został przejęty przez Niemców i używany jako „Schwarzer Husar”. Po wojnie, w 1949 roku, wrak został odnaleziony i zatopiony na wodach Zatoki Puckiej. Drewniany galion przedstawiający rycerza Zawiszę Czarnego został jednak zachowany.

W 1959 roku zakupiono rybacki lugotrawler, który po przebudowie stał się „Zawiszą Czarnym II”. Od 1961 roku pełnił funkcję statku szkolnego ZHP, a w 1967 roku został ponownie przebudowany i przedłużony.

Wyjątkowe wydarzenia

„Zawisza Czarny” brał udział w wielu zlotach i regatach, takich jak Festiwal Młodzieży i Studentów w Hawanie w 1978 roku czy ratunek załogi żaglowca Marques podczas regat atlantyckich w 1984 roku. Na okręcie od 2006 roku realizowany jest także projekt „Zobaczyć morze”, mający na celu popularyzowanie żeglarstwa wśród osób niewidomych. Do 2022 roku odbyło się 26 rejsów, w których brały udział osoby z różnymi niepełnosprawnościami.

Przyszłość s/y Zawisza Czarny

Chcielibyśmy, aby podczas XXVI Światowego Jamboree Skautowego w 2027 roku w Gdańsku „Zawisza Czarny” mógł być wizytówką Polski. Żaglowiec ma prezentować w czasie Światowego Jamboree Skautowego zagranicznym gościom historię żeglugi i inspirować do podejmowania harcerskich wyzwań.

Czarter Zawiszy

Już teraz można zawierać umowy na czarter Zawiszy. Terminy można rezerwować, pisząc wiadomość na adres [email protected].

S/y Zawisza Czarny wraca do służby, kontynuując swoją misję edukacyjną i wychowawczą. Jako symbol harcerskiej tradycji, żaglowiec wspiera rozwój młodych ludzi, promując wartości takie jak odwaga, odpowiedzialność i współpraca. Dołącz do nas i odkryj, jak wyjątkowe doświadczenia można zdobyć na pokładzie s/y Zawisza Czarny.

S/y Zawisza z opuszczonymi żaglami na wodzie. Słoneczny dzień

Julia Grzędowska

Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 110 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu.

Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 12 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok.

Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie.

Zawisza Czarny wypływa w rejs.

Julia Grzędowska

Światowe Jamboree Skautowe to wielkie międzynarodowe wydarzenie organizowane przez Światową Organizację Ruchu Skautowego (WOSM). Odbywa się co cztery lata i gromadzi dziesiątki tysięcy skautów w wieku od 14 do 17 lat z całego świata, aby promować wymianę kulturową, przyjaźń i przygodę.

Jamboree stwarza młodym ludziom niepowtarzalną okazję do uczenia się od siebie nawzajem, rozwijania umiejętności przywódczych i angażowania się w działania na świeżym powietrzu, przy jednoczesnym stosowaniu skautowych zasad służby społecznej, rozwoju osobistego i zarządzania środowiskiem. Najbliższe Światowe Jamboree Skautowe odbędzie się w 2027 roku w Gdańsku.

Przedstawia zbliżenie na drewniany ster i zawieszone liny pokładowe na jachcie przy słonecznej pogodzie. Na drugim planie widać drewniane elementy pokładu.